DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

...medzitým Slovenská republika prijala obrovské množstvo kontrolných mechanizmov (v oblasti eurofondov, pozn.).

Remišová a Pellegrini v O5M12 - 12.03.2018
Pravda

Peter Pellegrini vo svojom výroku hovorí o prijatí hĺbkových kontrol, ktoré plánuje vykonať na všetkých ministerstvách. Zameria sa najmä na kontrolu ním navrhnutých 38 opatrení, ktoré majú zvýšiť transparentnosť čerpania eurofondov. Pripravoval ich v spolupráci s protikorupčným odborom vlády i nadáciou Zastavme korupciu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Vláda ešte v roku 2017 prijala balík 38 opatrení, ktoré mali zaviesť väčší poriadok do rozdeľovania eurofondov. Plán vlády sa uplatňuje od začiatku roku 2018 a úrad Petra Pellegriniho ho má vyhodnotiť a prísť s ďalšími zlepšeniami. Slovensko má na roky 2014 - 2020 k dispozícii z EÚ celkovo 15,5 miliardy eur. Prijaté kontrolné mechanizmy by sa mali uplatniť na všetkých ministerstvách na základe 38 opatrení (.pdf), ktoré Vláda SR prijala ešte v roku 2017. Výsledkom kontrol bude analýza rizík, podľa ktorej by si mali všetky rezorty nastaviť vlastný plán na boj proti korupcii. Tieto mechanizmy predstavili na tlačovej konferencii 12. februára 2018 predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a riaditeľ Odboru prevencie korupcie ÚV SR Peter Kovařík. Premiér Fico na nej pripomenul, že slovenské nastavenie procesov na čerpanie eurofondov je trikrát náročnejšie a prísnejšie ako v Bruseli. „Práve takáto komplikovaná schéma vytvára možnosť pre korupčné alebo netransparentné správanie.“ uviedol. dodal Pellegrini. Podľa neho systém neumožňuje začať realizáciu eurofondových projektov skôr ako za dva roky."

Na spomínanej tlačovke sa hovorilo aj o ďalšom sprísňovaní kritérií transparentnosti. „Všade tam, kde má úradník silné postavenie, sa bude výrazne zvyšovať kontrola a právna zodpovednosť tohto človeka.“ avizoval premiér. Zároveň pripomenul, že zákon o ochrane oznamovateľov korupcie je v príprave a zámerom je, aby 1. januára 2019 nadobudol účinnosť a aby na Slovensku fungoval samostatný úrad na ochranu oznamovateľov korupcie. Vláda sa podľa slov premiéra bude uchádzať o medzinárodne uznávaný certifikát ISO 37001 potvrdzujúci, že spĺňa všetky kritériá v boji proti korupcii. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2018
success
error