DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

...keď ohlasuje opozícia, celá nastúpená, že ide podať návrh na odvolanie tejto vlády, čo je najvýraznejší krok, čo opozícia môže spraviť (...).

Remišová a Pellegrini v O5M12 - 12.03.2018
Zavádzajúce

Peter Pellegrini vo svojom výroku tvrdí, že súčasná opozícia nemá priveľké možnosti pri riešení vládnej krízy a že najvýraznejším krokom je opozičné vyhlásenie o podaní návrhu na odvolanie vlády. Avšak tento výrok hodnotíme ako zavádzajúci, keďže opoziční poslanci prejavia svoj najvýraznejší krok ak sa jej podarí zvolať mimoriadnu schôdzu a zmobilizovať a vytvoriť tlak na koaličných poslancov, aby hlasovali za odvolanie súčasnej vlády. Vyhlásenie, že ide podať návrh na odvolanie vlády je teda akýsi "predkrok" k najvýraznejšiemu počinu opozície.


Súčasné opozičné strany SaS a OĽaNO 7. marca 2018 iniciovali zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze na vyslovenie nedôvery vláde. Už 12. marca 2018 sa im podarilo vyzbierať dostatočný počet podpisov (na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 poslaneckých podpisov) návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica. Predseda NR SR Andrej Danko má zvolať rokovanie do siedmich dní.

Ďalší krok, ktorý opozícia v súčasnosti aktivizuje, je nátlak, aby  hlavnou úlohou parlamentu bolo v súčasnosti spriechodnenie predčasných volieb, ktoré požadujú i občania. "Vyzývame poslancov vládnej koalície, aby nasledovali náš príklad a zdržali sa v tomto hektickom období zákonodarnej činnosti s výnimkou schválenia jediného zákona o skrátení volebného obdobia." povedala poslankyňa SaS Blahová. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2018
success
error