DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Paška

SNS

...my sa dostávame do situácie (kvôli zvyšovaniu príspevkov do EÚ, pozn.), keď príspevok SR do EÚ bude vychádzať okolo jednej miliardy euro. To znamená, na jedného občana, (...), je to 200 euro ročne príspevok, (...).

Beblavý, Blanár, Klus a Paška v TA3 - 26.02.2018
Zavádzajúce

Cez víkend sa konalo neformálne zasadnutie európskych lídrov, medzi inými súčasťou diskusie bol aj plán rozpočtu EÚ v novom rozpočtovom období 2021 - 2027. Kvoli odchodu Británie z EÚ, bude v rozpočte chýbať okolo 10 miliárd eur. Niektorí lídri podľa neoficiálnych informácii vyjadrili túžbu zvýšiť rozpočet zo súčasného jedného percenta európskeho hrubého domáceho produktu (HDP) na 1,1 - 1,2 %. Za súčasného stavu každá krajina prispieva do spoločného rozpočty podľa podielu vlastnej ekonomiky na európskej ekonomike, vyjadrenom v hrubom národnom dôchodku (HND). Čo pre Slovensko v roku 2016 predstavovalo 0, 83 % z celkového rozpočtu únie, čiže okolo 0,646 miliardy eur v roku 2016. Ak by sa presadilo zvýšenia rozpočtu o 20 % (z 1 % HDP na 1,2 % HDP) a ešte by sa úmerne rozdelilo pokrytie "diery" vytvorenej po Brexite, tak teoreticky by Slovensko v roku 2021 malo do rozpočtu EU prispieť necelú jednu miliardu eur. Čo predstavuje necelých 200 eur na každého občana Slovenskej republiky. Takýto scenár je ale veľmi nepravdepodobný, kedže ho odmietajú viaceré členské štáty. Ide teda o zavádzajúci výrok.


Treba taktiež podotknúť, že ide len o jedno z prvých stretnutí, ktoré ani nebolo formálne. Žiadne záväzné rozhodnutie zatiaľ neboli prijaté a ide len o špekuláciu, z neoficiálnych zdrojov. Konečná suma ktorú Slovensko prispeje do spoločnej kasy zavisí od rastu domácej ekonomiky a vývoja finančného trhu. Taktiež reálna veľkosť rozpočtu sa zmenší, keďže britská ekonomika už nebude súčasťou výpočtov. Nesmieme zabudnúť, že Slovensko získalo od EÚ v roku 2016 až 2,662 miliardy eur, takže stále Slovensko je krajinou ktorá dostane viac peňazí než prispieva.

Toto stretnutie bola začiatkom dlhej diskusie o rozpočte Európskej únie na roky 2021 - 2027 a odhaduje sa, že potrvá aspoň rok kým sa krajiny na niečom dohodnú. Mnohí lídri sa vyjadrili, že by boli radi ak by EÚ míňala viac na prevenciu ilegálnej imigrácie, obranu a bezpečnosť, či program Erasmus +. Ale bude ťažké presvedčiť niektoré krajiny, aby zvýšili svoj príspevok do spoločného rozpočtu.

Slovensko ako každá iná členská krajina má teraz možnosť cez svojich zástupcov si vyjednať čo najlepšie podmienky. Je teda priskoro na robenie záverov o tom aký veľký bude príspevok Slovenska do rozpočtu EÚ v budúcnosti. Preto považujeme tento výrok za zavádzajúci, keďže pojednáva s informáciami ktoré sú neoficiálne a v momentálnej situácii špekulatívne.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2018
success
error