DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

V Nemecku sa desaťročia hovorilo, že nedá sa poskytnúť napríklad predškolská starostlivosť všetkým rodičom, tak ako u nás je to dneska. Potom sa stala kancelárkou žena a ministerkou práce žena a do dvoch rokov bol právny nárok na škôlku.

Beblavý, Blanár, Klus a Paška v TA3 - 26.02.2018
Nepravda

Miroslav Beblavý vo svojom výroku naráža na zákon, ktorý v Nemecku nadobudol účinnosť 1. augusta 2013. Prioritou legislatívy je, aby nárok na miesto v materskej škole malo každé dieťa od jedného roku. Vláda Angely Merkelovel tak chcela dať matkám možnosť, aby sa po narodení dieťaťa mohli čo najrýchlejšie vrátiť do práce. Táto legislatívna zmena však prišla až počas druhej Merkelovej vlády, pričom už počas prvej Merkelovej vlády bola ministerkou pre rodinu žena, Ursula von der Leyenová. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 


Do prijatia tejto právnej úpravy, mali rodičia v Nemecku možnosť umiestniť dieťa do predškolského zariadenia až od jeho troch rokov. Avšak od augusta 2013 Nemecko zastáva postoj, aby matky, ktoré chcú pracovať, môžu s pomocou zo strany štátu rátať už od jedného roka dieťaťa. Aj preto v mnohých mestách vyrástli nové škôlky, prípadne staré rozšírili svoje priestory. Podľa názoru vtedajšej ministerky pre rodinu Kristiny Schröderovej (CDU) sa federálne štáty dosiahli veľký pokrok vo vývoji denných centier. Rodičia, ktorí však nechcú dať svoje dieťa mladšie ako tri roky do predškolských zariadení dostávajú na základe legislatívy príspevok na starostlivosť o deti mesačne, a to aj keď sa o deti starajú iní rodinný príslušníci. Príspevok na starostlivosť o dieťa možno okamžite vyplatiť alebo investovať na vzdelávací účet, aby rodičia mohli neskôr financovať ďalšie štúdium.

Ako uvádza týždenník Spiegel, novými škôlkami však prišla aj personálna otázka, a to i vzhľadom na to, že starať sa o ročné detí vyžaduje omnoho viac zaškolených vychovávateľov. Vytvorilo sa tak mnoho pracovných miest, ktoré okrem Nemcov obsadili aj Poliaci, Česi a Slováci. 

Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2018
success
error