DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

V roku 2015 po neúspešnom referende o rodine bol pán premiér prvý, ktorý stal pred kamerou a hovoril o tom, že musíme pre týchto ľudí niečo urobiť, pretože aj to sú občania SR a nie je správne, keď ľudia, ktorí dlhodobo žijú v nejakom zväzku, neformálnom, nemôžu vedieť o tom, aký má zdravotný stav partner alebo nemôžu dediť.

Beblavý, Blanár, Klus a Paška v TA3 - 26.02.2018
Zavádzajúce

Referendum o rodine sa konalo 7. februára 2015 a po spočítaní všetkých okrskov sa účasť pohybovala iba na úrovni 21,41 %. Referendum tak nebolo platné. Robert Fico pred referendom vyhlásil, že povinnosťou vlády je uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života. Rovnako tvrdil, že dodatok ústavy nemôže brániť tomu, aby inštitúcie nemohli riešiť otázky súvisiace so spolužitím osôb rovnakého pohlavia, ako je prístup k zdravotnej dokumentácii či dedičské konanie. Výrok Martina Klusa, nakoľko premiér sa k tejto téme po referende už nevyjadril hodnotíme ako zavádzajúci.


V poradí už ôsme referendum na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo začiatkom februára 2015 bolo rovnako ako šesť predchádzajúcich neúspešné, keďže sa na ňom zúčastnilo len niečo viac ako 21 % občanov. Obsahovalo tri otázky:
1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Otázka: "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“ nebola uznaná Ústavným súdom.

Ako vo výroku spomína Martin Klus, premiér Robert Fico v rámci Hodiny otázok v Národnej rade naozaj spomenul, že Vláda SR je povinná uľahčiť párom rovnakého pohlavia isté praktické stránky ich života. Informovala o tom aj agentúra SITA, ktorá uviedla, že možné zmeny zákonov v otázkach zdravotnej dokumentácie a dedičského konania naznačil premiér v spomínanej Hodine otázok. V oblasti dedenia je napríklad v súčasnosti nevyhnuté, aby jeden z partnerov spísal závet ešte počas života. Podľa Občianskeho zákonníka totiž partneri nemôžu dediť automaticky na rozdiel od detí a manžela či manželky a musia preukázať, že žili v spoločnej domácnosti najmenej jeden rok pred smrťou druha. Potrebná by teda bola úprava ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje dedenie a určuje jednotlivé dedičské skupiny, a to tým, že sa niektorá z dedičským skupín rozšíri i o partnera rovnakého pohlavia. Po neúspešnom referende sa k tejto téme už premiér nevyjadril. K tejto téme sa v apríli 2015 vrátil poslanec za SMER-SD, Ľuboš Blaha, ktorý vtedy hovoril o novom zákone, ktorý by umožnil občanom, "ktorí žijú v spoločnej domácnosti, (...) nahliadať do svojich zdravotných dokumentácií alebo mohli po sebe dediť." 

Podľa Klusa sa premiér vyjadril aj k prístupu k zdravotnej dokumentácii, keďže podľa zákona nahliadať do zdravotnej karty môžu v prípade úmrtia iba manžel, manželka, deti, osoba žijúca v čase smrti v spoločnej domácnosti alebo blízke osoby. Partner či partnerka sa však nezaraďujú medzi blízke osoby a dokazovanie v praxi je tým pádom veľmi ťažké. Manželia tento problém nemajú, pretože postačuje, ak sa jeden z nich preukáže sobášnym listom.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2018
success
error