DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Blanár

SMER-SD

Vy (Miroslav Beblavy, pozn.) ste nezaložili žiadnu stranu, s ktorou by ste sa uchádzali v parlamentných voľbách, vy ste sprivatizovali poslancov, ktorí tam zrazu sa objavili a dnes sa chválite, že ich (poslankýň, pozn.) máte (v pomere, pozn.) najviac. .

Beblavý, Blanár, Klus a Paška v TA3 - 26.02.2018
Zavádzajúce

Podľa oficiálneho životopisu, Miroslav Beblavý bol spoluzakladateľom strany SIEŤ, ktorá sa v parlamentných voľbách v roku 2016 dostala so ziskom 5,6 % do Národnej rady SR. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci. 

Beblavý stál pri vzniku strany SIEŤ ako jej spoluzakladateľ. Členstva v strane sa vzdal veľmi rýchlo spolu s ďalšími členmi strany po parlamentných voľbách v roku 2016. Prekážal im vstup do vládnej koalície spolu so stranou Smer-SD. Beblavý po odstúpení povedal: "V tomto zložení nedokážeme presadiť svoj program. Cítim sa byť oklamaný a prekvapený."

Miroslav Beblavý v januári 2018 založil svoju vlastnú politickú stranu SPOLU - občianska demokracia a netají svoje ambície dostať sa do Národnej rady SR, nahradiť súčasnú vládu a vymeniť ju za "proeurópsku silu". Vo svojom tíme SPOLU - občianska demokracia má celkovo 5 žien: Katarínu Macháčkovú, Simonu Petrík, Ľudmilu Chodelkovú, Vieru Dubačovú a Jaroslavu Lukačovičovú. Simona Petrík a Katarína Macháčková boli zvolené za poslankyne za stranu SIEŤ, ktorú opustili spolu s Beblavým. Ľudmila Chodelková sa do parlamentu nedostala, bola však na kandidátnej listine strany SIEŤ.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.02.2018
success
error