DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

... pri tomto hlasovaní (o rezolúcii proti Spojeným štátom, ktoré uznali Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, pozn.) v OSN Poľsko, Maďarsko aj Čechy sa zdržali.

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Pravda

21.decembra 2017 sa na Valnom zhromaždení OSN hlasovalo za rezolúciu, ktorá odsudzuje uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Až 35 zo všetkých 193 členských krajín sa hlasovania zdržalo a ako tvrdí Andrej Danko medzi nimi bolo aj Česko, Poľsko a Maďarsko. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa informácií, ktoré priniesla SITA sa Slovensko pripojilo k 127 štátom, ktoré hlasovali za prijatie návrhu. Za rezolúciu sa nakoniec vyslovili aj tradiční európski spojenci USA ako Veľká Británia a Francúzsko, a tiež Nemecko, ktoré sa pri hlasovaniach týkajúcich sa krízy na Blízkom východe zvyklo doteraz vždy zdržať hlasovania.

Medzi deviatimi krajinami, ktoré hlasovali proti rezolúcii, sú Spojené štáty, Izrael a okrem nich už len z medzinárodného hľadiska nie príliš relevantné štáty ako napríklad Togo, Mikronézia, Palau či Honduras.

Okrem Česka, Poľska a aj Maďarska sa hlasovania zdržali krajiny ako napríklad Kanada, Austrália či Lotyšsko.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error