DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...keď som tam bol ja (v rsukej dume, pozn.), pár mesiacov predtým bol tam aj nemecký prezidenta, takisto šéf izraelského parlamentu mal možnosť vystúpiť v dume.

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Zavádzajúce


Andrej Danko navštívil Rusko v novembri 2017, nemecký prezident Steinmeier absolvoval návštevu o mesiac skôr, v októbri 2017. Steinmeier sa stetol s Vladimírom Putinom, ale v Štátnej dume nevystúpil. V júni 2017 do Ruska zavítal aj Yuli Edelstein, predseda izraelského parlamentu. Edelstein vystúpil s prejavom pred hornou komorou ruského parlamentu, pred Radou federácie. Štátna duma, kde vystúpil aj Danko, je dolnou komorou ruského parlamentu. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.

Predseda parlamentu Andrej Danko v novembri 2017 absolvoval návštevu Ruska, behom ktorej mu Viačeslav Viktorovič Volodin ponúkol možnosť vystúpiť s prejavom v Štátnej dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie. Štátna duma je dolnou komorou ruského parlamentu, úlohu hornej komory hrá Rada federácie. Danko bol skutočne prvým Slovákom, ktorý v Štátnej dume vystúpil. Po návrate z Ruska bol Danko kritizovaný za vystúpenie aj ministerstvom zahraničných vecí.

Šéf izraelského parlamentu, Yuli Edelstein navštívil Rusko v júni 2017. Návšteva s konala na 30. výročí jeho prepustenia z pracovného tábora na Sibíri. Edelstein síce vo Federálnom zhromaždení vystúpil, ale vystúpil v hornej komore (v Rade federácie) zhromaždenia, kým Danko vystúpil v Štátnej dume.

Nemecký prezident, Frank-Walter Steinmeier navštívil Rusko v októbri 2017. Nemeckí prezidenti už tradične absolvujú návštevu Ruska, urobili tak skoro všetci predchodcovia Steinmeiera. Nemecký prezident absolvoval rôzne stretnutia, ale v Štátnej sume nevystúpil.  

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error