DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Však aj pán Danko, vy ste tiež nakoniec zdvihli za to ruku, hlasovali ste za zmrazenie.

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Pravda

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky hlasovali v novembri 2017 o vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky. Andrej Danko počas tohto hlasovania hlasoval za zmrazenie platov, výrok je pravdivý.


Návrh vlády rokovať o zmrazení platov v skrátenom legislatívnom konaní neprešiel - z prítomných 130 poslancov hlasovalo proti 37, za 32 a hlasovania sa zdržalo 56 poslancov. Neschválený návrh zákona šokoval Roberta Fica aj Andreja Danka. Premiér Robert Fico označil nárast platov ústavných činiteľov o takmer tisíc eur za absolútne neprípustné. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa ohradil voči nesystémovému nárastu miezd. Nepáčili sa mu veľké rozdiely v platoch najvyšších ústavných činiteľov a za problém označil aj to, že štátni nominanti spoločností nezodpovedajú a neručia za svoje rozhodnutia. Negatívne vo vzťahu k zmrazovaniu platov postavil napríklad podpredseda SNS Anton Hrnko, ktorý nevidel žiadne ekonomické dôvody na zmrazovanie platov a celý akt označil za populizmus.

Platy poslancov sú zmrazené každoročne od roku 2011 a pohybujú sa na úrovni 1 961 eur, bez započítaných paušálnych náhrad. Poslanci parlamentu napokon 7. decembra 2017 pri hlasovaní k novele zákona o DPH schválili symbolické zvýšenie platov poslancov, členov vlády, prezidenta predseda a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu od januára 2018 o jedno euro. Za schválenie návrhu zákona hlasovalo 105 poslancov, proti ich hlasovalo 16 a hlasovania sa zdržalo celkovo šesť poslancov.


Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error