DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Ale okrem tých 200 členov máme 6000 priateľov slobody. Priateľ slobody, to nie je ani čakateľ, ani pozorovateľ, je to náš registrovaný sympatizant (...).

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Pravda

Strana SaS pre svojich sympatizantov rozbehla ešte v roku 2013 projekt s názvom Priateľ slobody, ktorý má spájať aktívne pôsobiacich ľudí so znalosťami, ktorí sa však chcú držať mimo politického života. Podľa štatistík (.pdf) strany SaS má strane k novembru 2017 189 členov a v kolónke "ostatní" figuruje číslo 5860, pravdepodobne medzi "priateľmi slobody". Keďže sa Sulíkom uvedené čísla približne zhodujú so štatistikami, hodnotíme výrok ako pravdivý. 

Priateľom slobody sa môže stať ktokoľvek, kto sa stotožňuje s hodnotami SaS a bojuje za dosiahnutie ekonomických či osobných slobôd. Registrácia prebieha online a sympatizant nemá žiadne finančné záväzky či povinnosti. Priateľ slobody môže kandidovať do funkcií vo verejnej správe na regionálnej a centrálne úrovni, ale aj za kandidáta do zastupiteľských orgánov na rôznych úrovniach od okrskových komisií až po Európsky parlament. Priateľ slobody má prednosť pri menovaní do okrskových volebných komisií, môže sa stať blogerom SaS, terénnym aktivistom a aj webovým aktivistom, ktory sa zúčastňuje internetových diskusií a sleduje internetové aktivity politických subjektov. Sympatizant strany je oprávnený predkladať návrhy a podnety orgánom strany.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error