DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Vy ste to boli, tu v tejto televízii, kedy ste povedali, čo tam vašich 40 návrhov, to je zdrap papiera. Sú to všetko hlúposti. Dnes to kopírujete, jedno za druhým, ale vtedy ste povedali, sú to všetko hlúposti, doslova ste to povedali.

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Pravda

Spomínaná relácia, kde došlo k názorovým rozporom medzi Richardom Sulíkom a Andrejom Dankom o 40 opatreniach SaS pre lepší život, bola reláciou V politike, odvysielanou TA3 v máji 2016. Andrej Danko v nej označil opatrenia za hlúposti. Napriek tomu, že na parlamentnej schôdzi návhry SaS nezískali podporu väčšiny poslancov, vládna koalícia skutočne začala presadzovať zmeny, ktoré boli zahrnuté aj medzi opatreniami navrhnutými SaS. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Spomínaná pravidelná nedeľná relácia V politike bola odvysielaná 15. mája 2016 na televízii TA3. Jednou z tém bolo Podnikanie vs. zamestnanosť, hosťami témy boli Richard Sulík a Andrej Danko. Richard Sulík obhajoval svojich 40 opatrení, kým Andrej Danko sa voči nim ostro vyhradil. Vo videu v čase 24:15 Andrej Danko Sulíkovi povedal: "Toto, pán Sulík, to je nič, to je 40 hlúpostí, ktoré ste si cucali z prsta..."

SaS predstavila a predložila do parlamentu návrh 40 opatrení pre lepší život začiatkom mája v roku 2016. Opatrenia mali zlepšiť podnikateľské prostredie a život občanov. Návrh 40 opatrení sú dostupné TU. (,pdf) Návrh poslancov SaS boli prerokované na štvrtej schôdzi parlamentu, v máji 2016. Návrhy poslancov sú pod číslami parlamentnej tlače od 52 do 105 (s výnimkami niektorých návrhov, napríklad 91-94). Tieto návrhy nezískali podporu poslancov. Medzi návrhmi boli opatrenia, ako napríklad zjednotenie príplatkov za prácu v nedeľu a počas sviatkov, predĺženie lehoty na odhlásenie zamestnanca, alebo zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre kategórie I a II.

Vládna koalícia v dobe predkladania týchto návrhov ich síce nepodporila, neskoršie však skutočne začala hovoriť o podobných opatreniach. Minister hospodárstva sľúbil prehodnotiť nastavenie pracovnej zdravotnej služby, od decembra 2017 začali platiť niektoré zmeny v súvislosti s pracovnými kategóriami I a II. Vládna koalícia taktiež začala veľmi intenzívne riešiť tému nočnej práce, víkendovej práce alebo práce cez sviatky. Zmeny majú nastať od mája 2018, rozpočet na rok 2018 s tými financiami už počítal. Od 1. januára 2018 platia zmeny v zákone o sociálnom poistení, doba pre odhlásenie zamestnanca sa predĺžila na osem dní. 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error