DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

...aj vláda Ivety Radičovej mala obrovské korupčné kauzy a problémy, či to boli sitká, či to boli ďalšie záležitosti a myslím si a takisto aj povedzme ministerstvá, ktoré patrili do vašej gescii, dodnes nie je vyšetrené odpočúvanie podriadených na ministerstve obrany.

25 rokov samostatnosti Slovenska - Andrej Danko a Richard Sulík - 15.01.2018
Pravda

Oba prípady káuz, sitká a odpočúvanie podriadených na Ministerstve obrany SR, spomenuté Andrejom Dankom sa viažu k vláde Ivety Radičovej. Podľa dostupných informácií v oboch prípadoch k 16. januáru 2018 ešte nebol vyslovený rozsudok voči všetkým obžalovaným a teda tieto prípady ostávajú predmetom vyšetrovania. Tento výrok teda hodnotíme ako pravdivý.


V prípade kauzy sitká sa vyšetruje podhodnotný predaj takzvaných platinových sitiek Správou štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR). Na podozrivý predaj upozornila v roku 2011 televízia Markíza. V júli 2011 ponúkala SŠHR v rámci elektronickej aukcie platinové sitká približne za štvrtinu z trhovej ceny. Obžalovaní sú nominanti SDKÚ v SŠHR bývalý vedúci úradník rezerv Ján K. a vedúci služobného úradu rezerv Juraj L. Okrem nich aj znalec Ondrej B. Svoju vinu popierajú. Súdne pojednávanie voči obžalovaným v kauze sitká sa odročilo na 19. januára 2018 z dôvodu prešetrenia zdravotného stavu jedného z obžalovaných, ktorý je hospitalizovaný v Trenčíne. 

Kauza odpočúvania civilistov a podriadených na ministerstve obrany vypukla zverejnením záznamov z odpočúvaní novinárov v novembri 2011. Škandál vypukol za vlády Ivety Radičovej. Kvôli kauze bol odvolaný vtedajší minister obrany Ľubomír Galko zo SaS a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Pavol Brychta. V máji 2015 vyšetrovateľ navrhol obžalovať piatich vojenských spravodajcov v kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda a ďalších osôb Vojenským obranným spravodajstvom. Trestné stíhanie riaditeľa VOS, Pavla Brychtu, v prípade odpočúvania novinárov bolo prokurátorom Čentéšom zastavené. Stíhanie voči ďalším obvineným bolo 25. októbra 2016 odročené na neurčito. 

Dátum zverejnenia analýzy: 14.01.2018
success
error