SaS
...ja vždy hlasujem v súlade s tým, že neznižovať suverenitu Slovenska.
Richard Sulík sa v poslednej dobe vyznačoval výrokmi, ktoré sú v značnej miere v rozpore s oficiálnou pozíciou slovenskej vlády. Konkrétne presadzuje názor, že „hrabať“ sa do jadra EÚ je zlý krok. Pre Slovensko a samotnú suverenitu štátu je podľa jeho slov najoptimálnejší scenár vývoja – robiť menej, ale efektívnejšie - tzv. scenár 4. Junckerovej Bielej knihy. Negatívne vystupuje aj proti nedávnym myšlienkam za pretvorenie EÚ na jeden superštát, či hlasoval proti sankciám pre štáty, ktoré neprijali kvóty pre migrantov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Ak sa pozrieme ešte do roku 2016, Richard Sulík zastával kritický postoj k hlasovaniu Európskeho parlamentu o zriadení mechanizmu, ktorý má dohliadať na hodnoty EÚ, konkrétne sú to princípy právneho štátu, demokracie a základných ľudských práv. Podľa neho v skutočnosti ide o ovládnutie členských krajín, ide o prevzatie politickej kontroly nad členskými krajinami. Taktiež uvádza, že je to ďaleko nad rámec toho, čo by EÚ mala reálne robiť. Tvrdil, že šlo o mimoriadne silný zásah do suverenity členských krajín, ktoré majú riadne volené svoje parlamenty a vlády, a samotný šéf Oddelenia právnych služieb Európskeho parlamentu sa vyjadril, že tento návrh prekračuje právomoci vyplývajúce zo základných Zmlúv.
Negatívne reaguje Richard Sulík aj na spomínaný vstup Slovenska do jadra EÚ a vyhlasuje, že by to Slovensku nepriniesol nič pozitívne, naopak znamenalo by to zvyšovanie daní a stratu suverenity štátu.Dokonca mu táto myšlienka evokuje časy socializmu a spojitosť so Sovietskym zväzom.
O strate suverenity Slovenska a celkovo všetkých členských štátov hovorí Sulík aj v súvislosti s výrokmi predsedu nemeckých sociálnych demokratov Martina Schulza, ktorý v decembri 2017 ohlásil myšlienku vzniku tzv. Spojených štátov európskych so spoločnou ústavou na rok 2025. Podľa slov Richarda Sulíka ide o čistú utópiu mimo európskej politickej reality. „Na vytvorenie takéhoto štátneho útvaru chýba totiž základný stavebný prvok – európski občania. Schulzove výroky, že členské štáty, ktoré sa s jeho utópiou nestotožnia, majú EÚ opustiť, sú vrcholom arogancie. Úplne popierajú hodnoty spolupráce a vzájomného rešpektu, na ktorých EÚ stojí.“ pokračoval.
Rovnaký kritický postoj zastáva aj voči povinným kvótam pre utečencov, proti ktorým hlasoval. Podľa jeho slov nie sú riešením preto, lebo nezohľadňujú vôľu utečencov, v ktorej krajine by chceli byť. Takisto narúšajú suverenitu jednotlivých členských krajín EÚ, a teda Slovenska.