DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme sa prihlásili do iniciatívy Pesco, to je iniciatíva, spoločná obrana, bezpečnostná politika, pokiaľ ide o európskeho prokurátora, teraz ukazujeme schopnosť v rámci V4 byť mimoriadne aktívny v krajinách, odkadiaľ tí migranti pochádzajú (...).

Politický rok 2017 - Robert Fico - 18.12.2017
Pravda

Rada EÚ 11. decembra 2017 prijala rozhodnutie o nadviazaní stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), teda necelý mesiac po tom, čo prijala spoločné oznámenie členských štátov o ich zámere zúčastniť sa na nej. Jej súčasťou bude okrem 24 štátov aj Slovensko. Krajiny V4 sa dohodli,  že poskytnú finančnú pomoc projektu v Líbyi. Preto výrok hodnotíme ako pravdivý.

Za touto dohodou o spoločnej obrane je iniciatíva Francúzska a Nemecka zameraná na spoločné financovanie a rozvoj vojenskej infraštruktúry. Výhodou PESCO bude podľa slov predstaviteľov EÚ spoločné zdieľanie nákladov na vojenské operácie EÚ, spoločné investície na nákup vojenských kapacít a modernizáciu vojenskej infraštruktúry.

Vznik PESCO bude znamenať najväčší skok a prelom v obrannej politike EÚ v posledných desaťročiach. Súvisiace návrhy zahŕňajú napríklad aj spoločné európske zdravotné veliteľstvo, vybudovanie logistickej siete naprieč Európou, vytvorenie európskeho centra rýchlej reakcie na krízy ako aj spoločnú prípravu vojenských dôstojníkov.

V druhej časti výroku Fico hovorí o aktivite V4, tá sa totiž v novembri 2017 dohodla na tom, že poskytne 35 mil. eur ako finančnú pomoc Líbyi. Cieľom je riešiť problém migrácie ešte v krajinách pôvodu resp. tranzitu a tak chrániť vonkajšiu hranicu EÚ. Pomoc má smerovať na výcvik a technické zabezpečenie potrebné na ochranu hraníc. 

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error