DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...rozhodnutie o premiestnení agentúr z Veľkej Británie do Európy, kde sme sa dohodli ako premiéri, že bude kritérium, že agentúra by mala ísť najmä do krajiny, ktorá nemá žiadnu agentúru a mala by byť nejaká geopolitická rovnováha, teda do východnej Európy viacej ako do západnej Európy. Kto dostal agentúry? Paríž a Amsterdam.

Politický rok 2017 - Robert Fico - 18.12.2017
Pravda

Upravujem P. 

Na summite lídrov EÚ sa 22. júna okrem iného rokovalo aj o premiestnení Európskej liekovej agentúry (EMA) a Európskej bankovej agentúry (EBA) s čím súvisí aj prijatie istých objektívnych kritérií (.pdf ). Rada medzi ne zaradila aj geografické prerozdelenie agentúr, čo by nahrávalo krajinám ako Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvátsko a Cyprus, v ktorých doteraz žiadne agentúry EÚ nesídlia.Keďže za nové sídlo Európskej agentúry pre lieky (EMA) bol vybratý Amsterdam a v prípade Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) bude sídlom Paríž, výrok Fica hodnotíme za pravdivý. 

O dané inštitúcie mali podľa lídrami schválených pravidiel požiadať členské štáty oficiálne do 31. júla 2017. Pretože v hre boli aj ďalšie dôležité kritériá, Slovensko sa teda ocitlo v roli nevhodného kandidáta. Podstatným kritériom bolo napríklad aj zaistenie nepretržitého fungovania agentúr, prípadne dobré prepojenie budúcich sídiel so svetom. Kľúčová bude aj vhodná budova a dopravná infraštruktúra a tiež dostatočný počet vhodných hotelov na tisíce prenocovaní ročne pre hosťov a odborníkov prichádzajúcich a pracujúcich v agentúrach.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error