DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...pán Galko z SaS je šéfom kontrolného výboru Národnej rady, ak preukázateľne a on to nikdy nespochybnil, ako minister obrany zneužil svoju právomoc, dal odpočúvať novinárov, dal odpočúvať sekretárky, chcel dať odpočúvať dokonca hovorcu strany Smer-sociálna demokracia a dal odpočúvať v tej paranoji, ktorú mal, vodiča kamiónu, ktorý išiel za ním.

Politický rok 2017 - Robert Fico - 18.12.2017
Zavádzajúce

Celá kauza okolo odpočúvania novinárov vypukla v novembri 2011 za bývalej vlády Ivety Radičovej. Pre škandál prišiel v tom čase o miesto minister obrany Ľubomír Galko z SaS a šéf Vojenského obranného spravodajstva Pavol Brychta. Je pravdou, že ako minister obrany bol Ľubomír Galko podľa zákona za činnosť Vojenského obranného spravodajstva zodpovedný, avšak priama vina sa nikdy nedokázala, preto výrok Roberta Fica hodnotíme ako zavádzanie.

Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) niekoľko mesiacov odpočúvalo troch redaktorov denníka Pravda a riaditeľa spravodajskej televízie TA3 Michala Gučíka, ktorému dokonca sledovali aj jeho bankové účty. Sledovanie a odpočúvanie boli zastavené až po tom, čo vláde nebola vyslovená dôvera. V prípade redaktorov podľa Galka VOS zisťovalo, kto im vyzrádza utajené skutočnosti. Gučíka mali sledovať pre podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti. Okrem iného VOS odpočúvalo aj sekretárku vtedajšieho ministra Galka, pracovníčku ministerstva hospodárstva, ktorá mala na starosti licencie na vývoz zbraní, ale aj neznámeho vodiča kamióna. Nový čas informoval, že na prokuratúre vo februári 2012 vypovedal aj majiteľ a vodič dopravnej firmy, ktorého tajní odpočúvali.


Galko sa k danému prípadu vyjadril: "Vôbec nič neviem. Určite som nezadal žiadne odpočúvanie a o kamionistovi neviem vôbec nič. Je to na vyšetrovateľoch, nevidím ani veľký dôvod, prečo tam bol kamionista. Ja som ani jednu žiadosť v ruke nedržal."

Neskôr sa ukázalo, že spis VOZ založil aj na hovorcu Smeru Erika Tomáša, dôvody sú neznáme. V Tomášovom spise bola vraj založená aj žiadosť o odpočúvanie s podobným zdôvodnením ako v prípade novinárov z denníka Pravda, ktorých mobily odpočúvalo VOS. Malo ísť o únik utajovaných skutočností.

V danom výroku sa Robert Fico vyjadril, že exminister dal odpočúvať spomínaných ľudí, avšak samotný Galko, ktorý je v súčasnosti predsedom Výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, členom Výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva a členom Výboru pre Obranu a bezpečnosť, sa v kauze odpočúvania bráni a tvrdí, že išlo len o účelový a politický ťah. Podľa vyjadrenie pre TASR sa osobne žiadne vyšetrovanie neinicioval: " Príkazy na nasadzovanie ITP (informačno-technické prostriedky) som ja osobne nedával, žiadne žiadosti sudcovi som nepodpisoval, neschvaľoval a dokonca som žiadne žiadosti o nasadenie ITP ani nevidel."

Najväčšia odpočúvacia aféra v histórií Slovenska sa vyšetruje už šesť rokov, keďže súdy v Trenčíne, ktoré majú v kauze rozhodovať odmietajú podľa denníka SME konať. Podľa ich zistení podávala generálna prokuratúra opakovane námietky.

Vyšetrovanie dospelo k záveru, že sa postupovalo v rozpore so zákonom. V žiadostiach o povolenia odpočúvania, ktoré dávala služba schváliť sudcom, uvádzala účelovo nepravdivé, predstierané a zámerne vykonštruované skutočnosti. Polícia obvinila šéfa spravodajskej služby Pavla Brychtu a štyroch jeho podriadených. Galkova priama zodpovednosť nebola preukázaná.

Dozorujúci prokurátor Jozef Čentéš vyhodnotil odpočúvanie novinárov ako zákonné a v auguste 2015 trestné stíhanie zastavil, vo februári 2016 podal obžalobu na Okresný súd v Trenčíne a odvtedy sa kauza nepohla. Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Andrey Predajňovej je skutok momentálne kvalifikovaný ako pokračujúci zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom väzenie od štyroch do desiatich rokov. Prokuratúra v auguste 2016 podala v tejto veci sťažnosť na nečinnosť súdu a v novembri 2016 súd napokon zasadol. Uskutočnil tak ale iba to, že sa označil za nepríslušný a spis podal Okresnému súdu Bratislava III. Prokuratúra napriek tomu nevidí dôvod, aby si súdy spis posielali. Odvolala sa tak na krajský súd, ktorý prípad zablokoval na ďalšie mesiace. Krajský súd v Trenčíne zasa v auguste 2017 doručil najvyššiemu súdu návrh, aby mu odňali spis a odovzdali ho inému súdu, keďže sa všetci sudcovia označili za zaujatých. Senát najvyššieho súdu však rozhodol, že námietky sú neopodstatnené. Krajskému súdu v Trenčíne bolo nariadené, aby vo veci riadne rozhodol, avšak doteraz nie je známe, kedy sa tak stane.

Kvôli tomu,že daná kauza nie je riadne vyšetrená, a preto nie je dokázateľné, že exminister obrany Galko zneužil svoju právomoc a priamo dal odpočúvať civilné osoby daný výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error