DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Je pravda, že pán Kollár je spojený s podozrením z obchodovania s drogami? Je to pravda. Potvrdili to materiály o pravdivosti, o ktorých Národný bezpečnostný úrad povedal, že sú pravdivé.

Politický rok 2017 - Robert Fico - 18.12.2017
Pravda

Redakcia denníka SME dostala tesne pred marcovými parlamentnými voľbami 2016 dokumenty, ktoré spájali Borisa Kollára z hnutia Sme rodina s obchodovaním s drogami. V októbri 2016 dospel Národný bezpečnostný úrad k záveru, že materiály sú autentické. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


V dokumentoch z roku 1990 sa okrem iného píše, že niekdajší boss bratislavského podsvetia Peter Steinhübel zorganizoval prevoz heroínu a "k vlastnej organizácii prevozu použil svojich poskokov Romana Deáka, Borisa Kollára a Jána Daniša (všetko osoby, zaoberajúce sa nelegálnou výmenou peňazí).“ Okrem spomínaných dokumentov sa objavili aj dve fotografie z obdobia 2006 - 2007, ktoré zobrazujú Kollára spolu s ďalšími osobami z tzv. mafiánskeho zoznamu na dovolenke na Kube.

Kollár označil materiály za klamlivé a povedal, že sa takýmto činnostiam nikdy nevenoval. Priznal však, že sa pozná so Steinhübelom od detstva. Podľa Kollára bolo úlohou dokumentov ho zlomiť v období, kedy sa neformálne zostavovala pravicová vláda.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error