DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... došlo k dohode o významnom sociálnom balíku, ktorý reprezentuje takmer 250 miliónov eur a vidíte, aký povyk nastal v zamestnávateľskej sfére, pokiaľ ide o nočné príplatky, pokiaľ ide o prácu v sobotu a v nedeľu.

Politický rok 2017 - Robert Fico - 18.12.2017
Pravda

Vládna koalícia na jeseň 2017 predstavila spoločný návrh tzv. sociálneho balíčka, ktorého súčasti majú vojsť do platnosti v priebehu roka 2018. Jedným z jeho opatrení je aj zvýšenie príplatkov za prácu v noci, ako aj cez sviatky a víkendy. Proti tomuto opatreniu sa koncom novembra 2017 zdvihla vlna kritiky zo strany zamestnávateľov. Výrok Roberta Fica preto hodnotíme ako pravdivý.


Koncom septembra 2017 predstavila vládna koalícia, zložená zo strán Smer-SD, Slovenskej národnej strany a Most-Híd tzv. sociálny balíček, ktorým predstavili opatrenia v oblasti sociálnej politiky a pracovných podmienok zamestnancov. Na tento balíček sa má podľa predpokladov vynaložiť 250 miliónov eur. Jednotlivé opatrenia boli prezentované postupne. Patrí medzi ne zvýšenie minimálnej mzdy zo 435 eur na 480 eur v hrubom, valorizácia platov o 4,8 percenta pre štátnych zamestnancov alebo zvýšenie príplatku za prácu v noci z 20 na 50 % hodinovej minimálnej mzdy, teda z 0,50 na 1,38 eura. Príplatok za prácu vo sviatky sa má zvýšiť z 50 na 100 % hodinovej minimálnej mzdy. Ďalším plánovaným opatrením je zavedenie príplatku za prácu cez víkendy aspoň výške hodinovej minimálnej mzdy. 

Najmä proti opatreniam, týkajúcich sa zvyšovania spomínaných príplatkov sa zdvihla vlna nevôle zo strany zamestnávateľských zväzov. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Roman Karlubík sa vyjadril, že "takto predkladaný zákon by mohol mať pre niektorých fatálne dôsledky, čo sa týka finančných nákladov." Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga zas upozornil, že navrhovanými zmenami by sa príplatky vo firmách zvýšili aj viac ako šesťnásobne. Na kritiku zamestnávateľov reagoval predseda vlády Robert Fico nasledovne: "Nemôže sa nikto na Slovensku sťažovať, že by opatrenia, ktoré navrhujeme, boli likvidačné. Nesúhlasím s tým, pretože na to neexistujú racionálne argumenty. Nebudem akceptovať, aby niekto vyhlasoval, že takéto zvyšovanie príplatkov za prácu v noci má niekoho likvidovať." Ďalej uviedol: "Ak vzrastú o 3 % (mzdové náklady zamestnávateľov, pozn. Demagog.sk) tým, že chceme vyššie nočné príplatky, príplatky za sobotu, nedeľu a cez štátny sviatok, tak sa zvýšia na 10 %. Ale na celkových nákladoch, ktoré má zamestnávateľ to bude navýšenie iba o 0,2 %.“

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error