DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Danko

SNS

Tie kolá volieb (kandidátov na sudcov Ústavného súdu, pozn.) chcel by som len tak na príklade pani Laššákovej a Mamojku povedať, že 2. decembra 2015 zanikla funkcia pána Dobríka a uplynula 27. februára 2016. Na funkciu pána Dobríka, Národná rada je vždy povinná dať dvojnásobný počet kandidátov, sme dali pani Laššákovú a Mamojku. (...) A takisto dostal prezident na tri miesta, konkrétne tri, šesť mien. Zákon hovorí, že Národná rada je povinná dať dvojnásobný počet.

Politický rok 2017 - Andrej Danko - 18.12.2017
Pravda

Funkčné obdobie sudcu Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ľubomíra Dobríka sa skončilo 29. februára 2016, pričom kandidáti, zvolení Národnou radou SR (NR SR) na jeho miesto boli Mojmír Mamojka a Jana Laššáková. Ústava totiž stanovuje, že na každé uvoľnené miesto sudcu ÚS SR je NR SR povinná zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, z ktorých si následne vyberá prezident republiky. Výrok Andreja Danka preto hodnotíme ako pravdivý. 


Článok 134 ods. 2 Ústavy SR stanovuje, že ÚS SR sa skladá z trinástich sudcov s funkčným obdobím dvanásť rokov. Sudcov vymenúva prezident republiky na návrh NR SR, pričom parlament "navrhuje dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má prezident Slovenskej republiky vymenovať."
V lete roku 2014 sa z celkového počtu 13 sudcov ÚS SR skončilo trom ich funkčné obdobie. NR SR tak na ich miesto zvolila šiestich kandidátov - Janu Baricovú, Evu Fulcovú, Juraja Sopoligu, Miroslava Ďuriša, Jána Bernáta a Imricha Volkaia. Prezident Andrej Kiska však na uvoľnené miesta sudcov vymenoval len Janu Baricovú, pričom ostatných kandidátov odmietol vymenovať s odôvodnením, že na funkciu nie sú dostatočne pripravení. Všetci odmietnutí kandidáti sa obrátili na ÚS SR so sťažnosťou, že boli porušené ich práva. O kandidátoch Fulcovej, Sopoligovi a Ďurišovi rozhodol v marci 2015 senát ÚS SR tak, že ich práva boli naozaj porušené a Kiskovi prikázal vo veci znovu rozhodnúť. O zvyšných dvoch kandidátoch mal rozhodovať iný senát, tí však svoju sťažnosť vzali späť.

Koncom februára 2016 uplynulo funkčné obdobie ďalšiemu sudcovi ÚS SR - Ľubomírovi Dobríkovi. Ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia NR SR zvolila dvoch kandidátov na jeho miesto - bývalých poslancov NR SR za Smer-SD Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Aj týchto kandidátov Kiska odmietol vymenovať. Napokon mu povinnosť vybrať si z uvedených kandidátov uložil až samotný ÚS SR v náleze č. 575/2016. (.pdf) Prezident z ponúknutých kandidátov nakoniec vymenoval Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku a Miroslava Ďuriša.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.12.2017
success
error