DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...táto organizácia (Slovenská konsolidačná, pozn.) vlastne po voľbách, už po voľbách (v roku 2012, pozn. ) (...) predala pohľadávku v hodnote 4,5 milióna iba za 18 tisíc.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 15.12.2017
Neoveriteľné

Jozef Rajtár bol podľa obchodného registra členom dozornej rady v spoločnosti Slovenská konsolidačná, a.s. od 24. januára 2011 do 17. júla 2012. Proces predaja istých pohľadávok bežal od 1. januára 2011 do 24. júla 2012. Predčasné voľby do NR SR sa konali v marci 2012. K udalostiam, ktoré uviedol Kaliňák, sa vyjadril aj Jozef Rajtár, komu tieto výtky boli adresované. Rajtár nevyvrátil infomrácie o predajnej a o pôvodnej cene pohľadávok. Médiá sa téme zatiaľ veľmi nevenujú, zverejnené sú len Kaliňákove a Rajtárove tvrdenia, ktoré v otázke ceny nerozchádzajú. Z dôvodu chýbajúcich konkrétnejších informácií hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Jozef Rajtár zverejnil výpis z hlasovania dozornej rady Slovenskej konsolidačnej, kde sa práve schvaľoval predaj pohľadávok zaradených do Verejného výberového konania. Tento proces prebiehal v období od 1 januára 2011 do 24. júla 2012, predčasné voľby do NRSR sa konali v marci 2012. Podľa výpisu z hlasovania dozornej rady boli na rokovaní prítomní všetci piati členovia až na Jozefa Rajtára. Všetci piati hlasovali za predaj pohľadávok, pritom samozrejme, nehlasoval.

Slovenská konsolidačná, a.s. spravuje a vymáha pohľadávky postúpené z portfólií reštrukturalizovaných bánk. "Jej hlavným cieľom je urýchlené vysporiadanie týchto pohľadávok, a to urýchlením likvidácie neživotaschopných podnikov a podporením reštrukturalizácie životaschopných podnikov" - uvádza sa na webe

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error