DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

...pre Vás dopadli voľby tak, že Váš vlastný, teraz už bývalý podpredseda, Vás tvrdo za to kritizoval. A mimochodom povedal, že na Vašom mieste by on odstúpil. Váš bývalý podpredseda. Druhá členka vlády, z Vašej koalície, povedala, že na Vašom mieste by odstúpila,

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Po voľbách do orgánov vyšších územných celkov, ktoré sa konali 4.novembra 2017, sa minister kultúry Marek Maďarič vyjadril, že výsledok strany SMER-SD v týchto voľbách je prehra strany ako takej. V diskusii Denníka N z mája 2017 sa vyjadril, že v rámci strany prezentoval názor, že minister vnútra Robert Kaliňák by mal zo svojej funkcie odstúpiť. Podobný názor v rozhovore pre denník SME vyslovila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Výrok Jozefa Rajtára hodnotíme ako pravdivý.


V máji 2017 sa v Bratislave konala jedna z diskusií, ktoré organizuje Denník N. Jedným z jej hostí bol aj minister kultúry Marek Maďarič. Ten v diskusii povedal, že tlak, akému zo strany médií a verejnosti čelí Robert Kaliňák, by on "už dávno, dávno na jeho mieste nevydržal." Zároveň sa k vnútrostraníckej diskusii na tému prípadnej abdikácie Kaliňáka z postu ministra vnútra vyjadril: "Nemienim si tu robiť výložky, zásluhy. Svoj postoj si vo vnútri strany hovorím, aj som si ho povedal, ale nie som človek, ktorý by išiel robiť disidenta. Nebudem narúšať to, na čom sme sa demokraticky dohodli, potom môžem z tej strany odísť. Buď rešpektujem vôľu väčšiny a to, že niekto si presadil iný názor ako môj, alebo ak nie, tak potom odídem.“ Podobný názor prezentovala v rozhovore pre denník SME v októbri 2016 aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. K odstúpeniu Roberta Kaliňáka z postu ministra sa vyjadrila takto: "Myslím si, že v tomto prípade ide o dôveryhodnosť inštitúcií a dôveryhodnosť polície ako takej. V záujme toho som presvedčená, že sú chvíle, keď politické rozhodnutie treba urobiť... Jedna vec sú fakty, druhá vec je konflikt záujmov a tretia vec je, že jednoducho v istej situácii, keď nedôvera presiahne hranicu a začína to ubližovať inštitúcii ako takej, tam už potom bez ohľadu na oprávnenosť alebo neoprávnenosť konkrétnych výčitiek je asi namieste uprednostniť záujem dôveryhodnosti inštitúcií."

Marek Maďarič zaujal v porovnaní s inými vrcholnými predstaviteľmi strany SMER-SD kritický postoj aj po voľbách do VÚC, ktoré sa konali 4.novembra 2017. Takmer bezprostredne po vyhlásení ich výsledkov povedal, že to nebola prehra len v dôsledku chýb a nedostatkov kandidátov strany, ale aj prehra strany ako takej. Zároveň dodal: „Preto, ak v Smere nechceme v tomto trende pokračovať, musíme urobiť výrazné zmeny na viacerých úrovniach strany, a to politické, programové aj personálne.“ V reakcii na výsledky volieb v decembri 2017 odstúpil z postu podpredsedu strany.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error