DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

SaS-ky, ktorá prišla do vlády, prvé čo, zdvihla ceny plynu, to znamená odblokovala hlasovanie o cenách plynu v samotnom, v samotnom valnom zhromaždení, to bola prvá vec, oni sa tým vedia prezentovať, toto sú ich veci a zliberalizovala zákonník práce, aby sa ľudia ľahšie vyhadzovali z práce.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Zavádzajúce

Počas vlády Ivety Radičovej naozaj došlo k zvýšeniu cien plynu, tento krok však inicioval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a nie ministerstvo hospodárstva, ktoré zodpovedá za energetickú politiku ani vtedajší minister hospodárstva, nominant strany SaS Juraj Miškov. Takisto došlo k liberalizácii zákonníka práce, či bol však prijatý preto, aby sa "ľudia ľahšie vyhadzovali z práce," je otázne. Výrok Roberta Kaliňáka preto hodnotíme ako zavádzajúci.


Podľa článku Hospodárskych novín došlo v januári 2011 k prvému zvýšeniu cien plynu od januára 2006, nakoľko vláda Roberta Fica dlhodobo deklarovala odmietavý postoj k akejkoľvek úprave cien plynu smerom nahor. Zvýšenie ceny inicioval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorého hovorca Miroslav Lupták zdôvodnil tento krok pohybom kurzu eura oproti doláru. Plyn na územie Slovenska totiž prúdi z Ruska a SR zaň platí v amerických dolároch. Vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov (nominant SaS) prostredníctvom svojho hovorcu Róberta Mervu uviedol: "Úlohou ministerstva nie je stanovovanie cien energií, ani ich regulácia. Táto kompetencia je plne v rukách Úradu pre reguláciu sieťových odvetví."

Počas vlády Ivety Radičovej bola prijatá aj novela Zákonníka práce, ktorá patrila "podľa Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií k desiatim najliberálnejším v rámci krajín OECD." Denník SME uvádzal okrem iných v novelizovanom zákonníku aj tieto zmeny: (.jpg
  • zamestnanec si vyberie či chce odstupné, výpovednú lehotu alebo ich kombináciu;
  • pracovný pomer na dobu určitú sa mohol predĺžiť až 3-krát za 3 roky;
  • čím dlhšie človek vo firme pracoval, tým mal dlhšiu výpovednú lehotu;
  • firmy mohli prepustiť tehotnú ženu, matku do konca 9 mesiaca po pôrode a dojčiacu matku počas skúšobnej doby iba vo výnimočných prípadoch;
  • minimálny plat za nadčasy klesol z 1,5-násobku mzdy na 1,25-násobok;
  • nočné smeny mohli byť aj dva týždne po sebe;
  • manažérov mohla firma vyhodiť bez odstupného až do pol roka po prijatí, najvyšších šéfov až 9 mesiacov;
  • na jednom pracovnom mieste mohli pracovať viacerí zamestnanci.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error