DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...ale napríklad ambasády Belgicka, Veľkej Británie, Holandska, Kanady, Spojených štátov, (...) včera (9. decembra 2017, pozn.) vydali stanovisko, pretože včera bol Deň boja proti korupcii a povedali, že oceňujú úsilie vlády, vysvetľujú, že Slovensko je lídrom v otvorenom vládnutí...

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Stanovisko, o ktorom Róbert Kaliňák hovorí bolo publikované 9. decembra 2017 ambasádami Belgicka, Kanady, Veľkej Británie, Holandska a Spojených štátov. Vydané bolo symbolicky v deň boja proti korupcii. "Naše veľvyslanectvá vítajú a oceňujú úsilie vlády Slovenskej republiky v uplynulom roku v boji proti korupcii (...) Slovensko je lídrom v Iniciatíve pre otvorené vládnutie a naďalej podporuje transparentnosť a účasť verejnosti pri rozhodovaní prostredníctvom prijatia ambiciózneho tretieho národného Akčného plánu", uvádza sa v stanovisku. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Otvoreným vládnutím mal Kaliňák na mysli Iniciatívu pre otvorené vládnutie (OGP - Open Government Partnership), ktorej členom je od roku 2011 aj Slovensko spolu s ďalšími 91 krajnami. Cieľom iniciatívy je "prinútiť vlády jednotlivých štátov pracovať lepšie, a prinavrátiť dôveru občanov v inštitúcie verejnej správy". Jednotliví členovia napĺňajú ciele prostredníctvom tzv. Akčných plánov. Každá krajina si Akčný plán schvaľuje, Slovensko svoj posledný (na obdobie 2017-2019) schválil 1. marca 2017 (.pdf). V stanovisku su vymenovane opatrenia, ktoré ambasády považujú za veľký prínos. Spomenuli zriadenie Odboru prevencie korupcie na Úrade vlády, komunikáciu medzi vládou, podnikateľskou a občianskou komunitou, zreformované výberové konania pre sudcov aj prebiehajúcu diskusiu o transparentnejších majetkových priznaniach.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error