DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

...ukázali sme, že od roku 2004 dokonca Vaši šéfovia VÚC (za SMER-SD, pozn.), rozpredali sieť nemocníc finančnej skupine, ktorá je prezývaná Gorila.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Nepravda

SaS 13. marca 2017 ukázala na brífingu (SME, TERAZ), koľko a akým spôsobom sa podľa ich slov rozpredali nemocnice, ktoré patrili do správy VÚC, finančnej skupine s prezývkou "gorila", známejšia pod obchodným menom Penta. Dôvod, kvôli ktorému boli tieto nemocnice presunuté do správy iného subjektu je spojený s dlhodobou a vysokou zadĺženosťou nemocníc. Spoločnosť Penta nemocnice nevlastní. Prevádzkuje a prenajíma si ich. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Penta podľa najnovších informácií Penta prevádzkuje na Slovensku 17 nemocníc. Zároveň šéf Penty Jaroslav Haščák reagoval na vyhlásenia strany SaS otvoreným listom dňa 16. marca 2017. "Svet zdravia momentálne spravuje 16*(dnes 17) nemocníc na Slovensku. Z nich všetky prevzal buď od predchádzajúceho súkromného prevádzkovateľa alebo na základe verejnej súťaže. V spomínaných verejných súťažiach Svet zdravia vždy uspel na základe najvýhodnejšej cenovej ponuky, ktorá zahŕňala napríklad prevzatie predchádzajúcich záväzkov, kúpnu cenu alebo garantované investície." - Jaroslav Haščák pre hnonline.sk.

Penta za 10 rokov investovala do nemocníc od ich prebratia viac ako 135 miliónov EUR.

Finančná skupina Penta sa angažuje v zdravotníctve od roku 2002, kedy založila poisťovňu Dôvera. Investuje do zdravotného poistenia, lekární, nemocníc a polikliník. Medzi jej projekty patria: Svet zdravia, ProCare, EMC Instytut Medyczny a niekoľko ku dnešnému dňu už ukončených projektov. 


Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error