DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Keď sa bavíme o samotnej DPH-čke a zoberiete si aj prípad Bašternáka, tak v podstate ste vyplatili prvú tu veľkú vratku v tejto kauze v roku 2011, teda keď ste boli vo vláde (SaS, pozn.).

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Zavádzajúce

Tvrdenie o vyplatení prvej vratky DPH podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi v roku 2011 použil Robert Kaliňák na svoju "obhajobu" pred jednou zo schôdzí NR SR, venujúcich sa vyslovovaniu nedôvery k jeho osobe na poste ministra vnútra SR. Existenciu uvedenej vratky DPH nakoniec uznali aj médiá a poslanec NR SR Jozef Rajtár v tejto veci podal trestné oznámenie. Predmetný výrok Kaliňák adresoval strane SaS prostredníctvom oponenta v pravidelnej diskusnej relácii O 5 minút 12 a poslanca NR SR za túto stranu Rajtára. Ten však v roku 2011 nebol ani členom vlády SR, ani poslancom NR SR. Tiež je otázne, aký podiel na uvedenej vratke DPH mala strana SaS. Z toho dôvodu hodnotíme výrok ako zavádzajúci.


Minister vnútra Robert Kaliňák koncom mája 2016 vyhlásil, že v marci 2011, počas vlády Ivety Radičovej, bol Ladislavovi Bašternákovi vyplatený nadmerný odpočet DPH vo výške 3,6 milióna eur. Táto čiastka mala byť podľa neho vyplatená za päť dní a nebola nariadená daňová kontrola. Z (ne)konania v danom prípade Kaliňák obvinil vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica. 

Spomínanú "vratku" DPH uvádza medzi inými aj článok Denníka N. Podľa neho štát v tom čase sumu 3,6 milióna eur vyplatil firme Real Forum Invest, v ktorej mal v tom čase obchodný podiel aj Ladislav Bašternák. V tejto veci podal Jozef Rajtár trestné oznámenie. Podľa neho „vo výkaze ziskov a strát Real Forum Investu sa objavil v roku 2011 náklad vo forme materiálu, spotreby energie a ostatných neskladovateľných dodávok v sume 25,7 milióna eur. Na tento náklad bol pravdepodobne uplatnený nadmerný odpočet DPH.“

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error