DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...keď som nastupoval (2006, pozn.), prieskumy hovorili o tom, že polícia má 35 % dôveryhodnosť, v tom čase 36 %, to znamená takmer cez 70 % nedôveryhodnosť, dnes ten istá, ta istá firma, ktorá robila tieto prieskumy na Slovensku hovorila o tom, že máme cez 50, 54 % dôveru. Tie prieskumy sú každé iné, podľa otázok, nie je podstatné, pre nás bol podstatný trend, že sme vlastne zvýšili tu dôveryhodnosť o viac ako 10 % za tie roky.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Zavádzajúce

Kaliňák správne zhodnotil situáciu keď povedal, že existuje veľa prieskumov hodnotiacich dôveru verejnosti v inštitúcie, pritom výsledky aj kvôli odlišnej metodike sú odlišné. Podľa údajov z Eurobarometru sa dôvera zvýšila o viac ako 5 p.b., podľa prieskumu OECD o 23 p. b. Údaje pre rok 2006 (resp. 2007) a pre súčasnosť, ktoré uviedol minister vnútra, nepochádzajú od rovnakých inštitúcii. Kým bola dôvera v políciu v roku 2007 podľa Eurobarometer na úrovni približne 38 %, tak údaj pre súčasnosť najviac koresponduje s hodnotením IVO z roku 2014. Napriek tomu, že nárast dôveryhodnosti je zjavný, kvôli nekonzistentnosti použitých údajov hodnotíme tento výrok ako zavádzanie.

Eurobarometer z roku 2007 (.pdf) uvádza, že 62 % opýtaných polícií (skôr) nedôverovalo. Zvyšných 38 % alebo polícií dôverovalo, alebo nevedelo odpovedať, táto hodnota koresponduje s údajom, ktorý uvádzal Kaliňák. Podľa najnovšej analýzy Eurobarometer (.pdf) z 2017 už 43 % respondentov (skôr) dôveruje v políciu, 53 % skôr nie a 4 % sú nerozhodnutí. Nárast v dôveryhodnosti je jasný, avšak pomer ľudí dôverujúcich polícii je nižší, než to uvádza Kaliňák. 

Aj OECD pravidelne zbiera informácie o dôvere v inštitúcie. Podľa najnovšieho vydania Government at a Glance 2017 bola dôvera ľudí v lokálnu políciu v roku 2007 na úrovni 48 % (OECD nedisponuje dátami pre rok 2006), kým v roku 2016 už 72 % respondentov odpovedalo, že (skôr) má dôveru v lokálnu políciu. OECD aj Eurobarometer pracujú s inými metodikami, preto odlišné údaje. Podľa údajov OECD je tak nárast dôveryhodnosti polície je ešte väčší, než to uviedol minister vnútra. 

Inštitút pre verejné otázky (IVO) v roku 2014 zorganizoval prieskum verejnej mienky, v ktorom sa respondentov medzi inými pýtali aj na dôveru k politickým a spoločenským inśtitúciam. Z odpovedí vyplývalo, že polícii dôveruje (alebo skôr dôveruje) 52 % respondentov. Kaliňák aj v ďalších dávnejšíh výrokoch používal práve tento údaj, keď hovoril o dôvere v polícii v súčasnosti.


Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error