DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...pán Sulík kúpil pozemok od Bratislavy na svoju vlastnú firmu za 37 miliónov a potom ju hneď o rok na to predal za 66 a to je pravda...

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Nepravda

Robert Kaliňák má na mysli kauzu z roku 2005, kedy spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), ktorá je 100 %-nou dcérskou spoločnosťou mesta Bratislava predala pozemky v rozlohe 1,7 hektára firme FaxCopy a. s. za 44,5 milióna korún (1,48 milióna EUR). Richard Sulík mal v tejto firme 48 % podiel. Sulík informoval, že pozemok bol po 13 mesiacoch predaný za 60,26 milióna korún. Sulík bol v tom čase aj členom predstavenstva spoločnosti OLO. Keďže Kaliňákom uvedené údaje predajnej a kúpnej ceny nesedia, hodnotíme výrok ako nepravdivý.


Kúpa pozemku rezonovala už v niekoľkých diskusiách, podobné tvrdenia Demagog.SK už overoval. Posledná veľká medializácia kauzy prebehla po mimoriadnej tlačovej konferencii zvolanej Robertom Ficom dňa 27. mája 2010. O deň neskôr vydal Richard Sulík vysvetlenie a vyjadrenie na svojom blogu. Okrem toho sa vyjadril aj v ďalšom stanovisku v máji 2012. Sulík bol členom predstavenstva OLO. Firma FaxCopy ponúkla najvyššiu sumu za pozemky na základe súťaže. "Bolo uverejnených dohromady sedem inzerátov (SME, Pravda, HN a Večerník) a celkovo sa zúčastnilo 18 firiem, medi nimi aj FaxCopy a.s." uviedol Sulík. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error