DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Takisto som nebol vyšetrovaný a takýto pokyn generálny prokurátor nikdy nedal a v tej veci sa nekoná, generálna prokuratúra to už trikrát zastavila, trikrát povedala, že je to v poriadku a že je to legálne a trikrát dal samozrejme pán Rajtár nové a nové návrhy...

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Neoveriteľné

Hoci minister vnútra Robert Kaliňák nebol prokuratúrou nikdy trestne stíhaný, vyšetrovanie vo veci prevodu časti akcií firmy B.A. Haus na jeho osobu prebiehalo. Informáciu o trojnásobnom zastavení vyšetrovania prokuratúrou nemáme a rovnako tak ani podanie troch návrhov v tejto kauze zo strany poslanca Jozefa Rajtára. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.


Vyšetrovanie vo veci prevodu akcií vo firme B.A. Haus, ktoré kúpil Robert Kaliňák od podnikateľa Ladislava Bašternáka, dozoroval v roku 2016 prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. V lete 2016 mu však Generálna prokuratúra SR (GP SR) vzala spisy, týkajúce sa aj uvedeného prevodu na účel vykonania previerok. Špirkovi tak bolo znemožnené pokračovať vo vyšetrovaní prípadu. V marci 2017 Denník N zverejnil informáciu, že prípad bol prokurátorovi Špirkovi napokon odobratý a pridelený prokurátorke Blanke Godžovej, ktorá vyšetrovanie zastavila ako nedôvodné. (.pdf) V auguste 2017 sa námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky vyjadril pre Denník N, že tento prípad GP SR v budúcnosti už vyšetrovať nebude, nakoľko sa podľa neho nepreukázala spojitosť medzi prevodom akcií firmy B.A. Haus na Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy a financií Jána Počiatka a konaním týchto dvoch ľudí v prospech Ladislava Bašternáka. 

Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozef Rajtár podal v tomto a podobných prípadoch niekoľko trestných oznámení. V tzv. kauze Bašternák podal napríklad trestné oznámenie v máji 2016 na samotného Ladislava Bašternáka. Rajtár je v tejto kauze nepriamym aktérom, nakoľko jeho poslanecký asistent Filip Rybanič ako zamestnanec Tatra banky zistil údajné podozrivé finančné prevody medzi účtom Roberta Kaliňáka a Ladislava Bašternáka. Vzápätí bol obvinený z trestného činu porušenia bankového tajomstva.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error