DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Protože to je pán Droba, ktorý je zo SaS-ky, si takto kúpil tiež jeden byt u pána Kočnera...

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Tvrdenie Roberta Kaliňáka o tom, že si Juraj Droba kúpil byt od podnikateľa Mariána Kočnera, už v minulosti potvrdil aj samotný Droba. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Poslanec za Sas Juraj Droba sa v roku 2012 priznal ku kúpe apartmánu na Donovaloch. Počas prevalenia kauzy Sasanka 2. februára 2012 pred kamerami médií povedal: „Ja som kupoval ten apartmán od človeka, ktorý postavil apartmánový dom. Mne sa ten apartmán páčil. Ja som to neriešil, to bolo päť rokov dozadu."  Na otázku redaktorky, či sa s Mariánom Kočnerom kamaráti, odpovedal zdržanlivejšie: „Priateľstvo vyzerá trošku inak. Ja som ho nevidel rok a pol."

Je zaujímavé, že v debate pred voľbami do VÚC v roku 2017 už Juraj Droba tvrdil niečo iné: „Nakoniec som ten apartmán nekúpil, kúpil ho môj kamarát."  Droba neskoršie dovysvetlil nejasnú situáciu, ktorá vznikla jeho odpoveďou na otázku z publika, takto: "De iure som ten apartmán nekúpil, bol celý napísaný na môjho kamaráta, ale de facto som jeho 50-percentným spolumajiteľom (...) Otázka, ktorú mi dali z publika, bola, aké s ním mám styky. Nemal som žiadny dôvod do detailu opisovať, aké sú moje vzťahy s mojím kamarátom Petrom Límom, ktorý je majiteľom apartmánu."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error