DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

Po schôdzi sa stalo to, že Generálna prokuratúra (...) nariadila prešetriť celý majetok pána Kaliňáka, takisto jeho právnika, pána Turčana, takisto bývalého ministra, pána Počiatka a Ladislava Bašternáka. Všetko v jednom veľkom balíku, preveriť majetok týchto štyroch pánov kvôli závažným podozreniam z legalizácie prímo z trestnej činnosti, poberania úplatku.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Tvrdenie o preverovaní majetku ľudí, uvedených vo výroku Jozefa Rajtára sa zakladá na pravde. Generálna prouratúra nariadila pripraviť majetkové profily spomenutých osôb deň po odvolávaní Kaliňáka v parlamente. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


6. decembra, deň po neúspešnom hlasovaní o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v NR SR, vydala TASR správu, podľa ktorej vyhotoví na podnet Generálnej prokuratúry SR (GP SR) polícia majetkové profily podnikateľa Ladislava Bašternáka, Roberta Kaliňáka, bývalého ministra dopravy a financií Jána Počiatka a podľa článku Denníka N aj advokáta Mareka Turčana. Dôvodom je skutočnosť, že sa menovaní podieľali na obchodných transakciách spoločnosti B.A. Haus. Podľa námestníka GP SR pre trestný úsek Petra Šufliarskeho GP preverovala pôvod peňazí, ktoré do B.A. Haus vložil Bašternák a firma ich teraz vypláca spolumajiteľovi firmy Kaliňákovi, pričom "prebehlo štandardné preverovanie z hľadiska podozrenia z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Skončilo sa bez pozitívneho výsledku." Podľa neho sa spomínané majetkové profily "nevykonávajú v rámci trestného konania, nad ktorým by vykonával dozor prokurátor, ale v rámci kriminálneho spravodajstva, čiže operatívno-pátracej činnosti polície."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error