DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

Keď si zoberieme prípad Bašternák, tak tých 12 miliónov v cashi sa odohralo po voľbách v roku 2012 a nástupu vlády Róberta Fica a Róberta Kaliňáka. Bola tam ta vratka neoprávnená roku 2012. V roku 2013 aj začala polícia vyšetrovanie, na konci roku 2013 Ladislav Bašternák za smiešnu cenu posúva podiel vo firme B.A.Haus s obrovským majetkom, s obrovským majetkom, deväť lukratívnych bytov, jeden rodinný dom. Ladislav, posúva ho Róbertovi Kaliňákovi ako ministrovi vnútra. Vyšetruje to doteraz polícia a čo sa robí v roku 2014, polícia zastavuje vyšetrovanie. Vyšetrovanie bolo obnovené až v roku 2016 na nátlak opozície a tlak médií.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Podľa medializovaných informácií bol sled udalostí v tzv. kauze Bašternák presne v poradí, aké vo svojom výroku uvádza Jozef Rajtár. Diskutabilné je len tvrdenie o "smiešnej sume," za ktorú Robert Kaliňák kúpil podiel vo firme B.A. Haus, pričom táto predstavovala podľa médií 430 000 eur. Takisto nie je jasné, či spomínaná firma vlastní práve deväť luxusných bytov a jeden rodinný dom. Vzhľadom k skutočnosti, že médiá však zároveň informovali o tom, že vyššie uvedená investovaná suma sa Kaliňákovi môže niekoľkonásobne vrátiť, hodnotíme tento výrok ako pravdivý.


Podľa informácií denníka SME "Bašternákova spoločnosť BL-202 v roku 2012 kúpila sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence, ktorý stavala firma podnikateľa Mariána Kočnera. Tvrdí, že za ne zaplatila 12 miliónov eur v hotovosti, čo bola podľa hodnotenia Kriminálneho úradu finančnej správy (v praxi úradníci, ktorí skúmajú daňové podvody) premrštená suma." Denník tiež pripomína, že "na základe tejto sumy si firma dala od štátu vyplatiť nadmerný odpočet DPH dva milióny eur. Finančná správa mala podozrenie, že išlo o fiktívny obchod." Denník Pravda vo svojom článku, sumarizujúcom kauzu, k tejto informácii dopĺňa, že v decembri 2013 podala Finančná správa v podnet na políciu pre podozrenie z daňového podvodu. Vyšetrovanie však v auguste 2014 zastavila. 

V roku 2013 minister vnútra Robert Kaliňák kúpil od Ladislava Bašternáka podiel vo firme B.A. Haus, zaoberajúcej sa prenájmom bytov a domov. Podľa informácií Denníka N spomínaný podiel kúpil za sumu 430 000 eur, na ktorú si vzal pôžičku z Tatra banky. Podľa odhadov by investovaná suma mohla Kaliňákovi priniesť podiel na nehnuteľnostiach od 690 000 do 990 000 eur. Uvedená firma vlastní niekoľko luxusných nehnuteľností, okrem iných napríklad štvorpodlažný apartmánový dom v bratislavskom Starom Meste pri Horskom parku na Lovinského ulici či vilu na Ľubinskej ulici neďaleko vládneho hotela Bôrik. Podľa denníka Pravda polícia v roku 2016 začala na podnet parlamentnej opozície vyšetrovanie vo veci predaja podielu vo firme B.A. Haus ministrovi vnútra, toto oznámenie však v marci 2017 odmietla. V apríli 2016 však obnovila vyšetrovanie vo veci údajných daňových podvodov Ladislava Bašternáka a v marci 2017 vzniesla voči nemu obvinenie.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error