DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Koľko návrhov ste podporili keď ste boli vo vláde Ivety Radičovej ako SaS-ka, opozičných. Skúste mi ich vymenovať čo len jeden, nie je to ťažké, to je do jednej ruky.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Pri  overovaní tohto výroku budeme sledovať, koľko opozičných návrhov bolo definitívne schválených počas vlády Ivety Radičovej. Do zbierky zákonov boli zapísané len dva opozičné návrhy. Výrok Róberta Kaliňáka preto hodnotíme ako pravdivý.

Počas funkčného obdobia vlády Ivety Radičovej boli schválené (strana 19, tabuľka č. 4) dva návrhy zákonov, ktoré predložili poslanci opozície. Prvým bol návrh poslancov Smeru Dušana Jarjabka a Mojmíra Mamojku na vydanie zákona, ktorým sa mal meniť a doplniť Zákon č. 522/2008 Z. z. o vyznamenaniach Slovenskej republiky. V hlasovaní o posunutie návrhu do druhého čítania poslanci SaS návrh nepodporili, no návrh aj tak získal podporu 70 poslancov. V hlasovaní o zákone ako o celku už za návrh zahlasovali aj poslanci SaS.
 
Druhým schváleným návrhom bol návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Jánoša na vydanie zákona, ktorým sa menil a dopĺňal zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 241/1993 Z. z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov. Jánošova novela pridala do kalendára nový pamätný deň 10. augusta, ako  "Deň obetí banských nešťastí". Tento návrh už v prvom hlasovaní získal veľkú väčšinu poslancov aj z SaS. 


Odmietavý postoj voči hlasovaniu za návrhy Smeru môžeme vidieť aj v tom, že Igor Matovič bol vylúčený z poslaneckého klubu SaS po tom, ako podľa Richarda Sulíka porušil dohodu a hlasoval za novelu zákona predloženú stranou Smer. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error