DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

Vy, ako koalícia, akonáhle je to opozičný návrh, akokoľvek dobrý, ste vždy proti alebo sa zdržiavate.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Nepravda

Počas prebiehajúceho volebného obdobia (2016-2017) schválili poslanci NR SR 149 zákonov (.rtf), pričom opozícii sa podarilo presadiť len jeden návrh, a síce návrh zákona, ktorým sa zmenilo nahlasovanie pobytu v zahraničí. Niekoľkými poslancami z koalície boli podporované aj iné opozičné návrhy, tie ale nakoniec nevstúpili do platnosti. Napriek jasnému trendu teda existuje výnimka, kde Rajtárovo tvrdenie neplatí a hodnotíme ho ako nepravdivé.

Spomínaný návrh predložila strana SaS a parlament ho schválil na schôdzi z 8. septembra 2016. Z prítomných 142 zaň hlasovalo 141 poslancov, teda aj koalícia. Schválená novela upravuje zákon 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky. Občania tak už nemusia povinne nahlasovať prechodný pobyt alebo pobyt v zahraničí dlhší ako 90 dní.

Do druhého čítania bol posunutý návrh zákona od opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS), ktorý by zakazoval extrémistické strany a zriaďovanie straníckych ozbrojených zložiek (.rtf). Napriek tomu, že pôvodne návrh podporilo 121 poslancov, bol návrh v treťom čítaní zastavený.

Z dielne SaS pochádza aj návrh schválený 14. februára 2017, ktorým by sa regulovalo množenie psov. V marci prezident Kiska návrh vrátil Národnej rade SR a odporučil, aby ho pri opätovnom prerokovaní parlament neprijal. Urobil tak po tom, ako sa k návrhu negatívne vyjadrilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR.

Napriek týmto príkladom sa väčšina návrhov predložených opozíciou neschváli. Na schôdzi v máji 2016 Národná rada SR neschválila niekoľko desiatok opozičných návrhov, napríklad novelu zákona o odmenách a náhradách súdnych exekútorov z dielne Sas a OĽaNO-NOVA. Rovnako nebolo podporených sedem noviel Zákonníka práce. Jedna z nich by umožnila zamestnancom zvoliť si namiesto stravovacích poukážok finančný príspevok na stravovanie

Denník N upozornil na to, že v prípade novely Zákonníka práce týkajúcej sa povinného zverejňovania platov v pracovných ponukách SMER-SD nepodporil návrh opozície z mája 2017, hoci traja poslanci z klubu SMER-SD predložili len o pár mesiacov neskôr, v novembri 2017, takmer identický návrh.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error