DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Rajtár

SaS

...my (SaS, pozn.) sme mali vlastné riešenie týchto príplatkov (za prácu cez víkendy a sviatky, pozn.), ponúkli sme ho aj parlamentu, ale strana Smer-SD a koalícia ho odmietli.

Kalinák a Rajtár v O5M12 - 11.12.2017
Pravda

Strana SaS skutočne predložila svoj návrh o príplatkoch za prácu v nedeľu a cez sviatky. SaS nehovorila o zmene nastavenia príplatkoch za nočnú prácu, takýto návrh predkladalo hnutie OĽaNO. Tieto návrhy nezískali podporu koaličných poslancov, aj keď neskôr s riešením rovnakého problému predstúpila koalícia. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Strana SaS mala riešenie príplatkov za prácu cez sviatok a nedeľu vo volebnom programe pre rok 2016 (.pdf), kde je uvedené "zjednotíme mzdové zvýhodnenie (príplatok) za prácu v nedeľu a počas sviatkov na úroveň 25 %".

S novým návrhom zákonníka práce, kde sa zjednocuje príplatok za prácu v nedeľu a cez sviatok však SaS prišla už v roku 2014.

Zrovnoprávnenie príplatku za prácu v nedeľu a mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok na úroveň 25 % bolo aj jedným so štyridsiatich opatrení, ktoré SaS s podporou opozície predložila na schôdzi parlamentu ešte v máji 2016. Tento bod sa však stretol s kritikou Odborového zväzu KOVO. Podľa OZ KOVO už v súčasnosti mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok Zákonník práce garantuje najmenej vo výške 50 % a prostredníctvom kolektívneho vyjednávania je ho možné zvyšovať ďalej. Nikto z poslancov koalície však za prijatie zákona nehlasoval.

Premiér príplatky avizoval na tlačovej besede koncom apríla 2017. Hnutie OĽaNO práve na aprílovú schôdzu parlamentu predkladalo návrh o príplatkoch za víkendovú prácu, no koaliční poslanci návrh neposunuli do druhého čítania.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.12.2017
success
error