DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

...pol roka dozadu Podnikateľská aliancia Slovenska robila prieskum medzi Slovákmi, ktorí ostali pracovať po škole alebo vôbec pôsobia a pracujú niekde v krajinách Európskej únie. Pýtali sa za akých okolností kedy budete mať záujem sa vrátiť na Slovensko? Ale odpoveď bola absolútne jednoznačná. No keď tam budú vyššie mzdy.

Richter a Mihál v relácii V politike - 27.11.2017
Nepravda

Ján Richter sa odvoláva na prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý vznikol ešte v roku 2015. Okrem nesprávnej informácie o vzniku prieskumu Richter nesprávne uviedol aj zistenia prieskumu. Ľudia, ktorí pracujú v zahraničí, ako prvotný dôvod pre návrat na Slovensko uviedli rodinnú situáciu, platy boli druhým najčastejším dôvodom. Vyššie mzdy ako primárny dôvod pre návrat na Slovensko označili študenti študujúci v zahraničí. Kvôli faktickým nepresnostiam hodnotíme Richterov výrok ako nepravdivý.


Podnikateľská aliancia Slovenska zverejnila 7. decembra 2015 výsledky prieskumu medzi ľuďmi, ktorí pracujú, alebo študujú mimo Slovenska. Položené otázky sa týkali aj toho, čo by ich presvedčilo vrátiť sa na Slovensko. V prípade študentov sa najčastejšie, v 46 % prípadov, vyskytovala odpoveď "zvýšenie platov na Slovensku". Ako druhý najdôležitejši faktor respondenti uviedli "poriadok a prosperitu na Slovensku", táto odpoveď sa objavila v 39 % prípadov.

Pre ľudí, ktorí v zahraničí už pracujú, pre návrat na Slovensko by bola dôvodom rodinná situácia, uviedlo to 78 % respondentov. Druhým najčastejším dôvodom bolo Richterom spomenuté zvýšenie platov (52 %).

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2017
success
error