DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Mihál

Nestraníci

...tú novelu zákonníka práce nepredstavilo ho ministerstvo, ako vládny návrh, (...) ale že sa to robí (...) cez koaličných poslancov.

Richter a Mihál v relácii V politike - 27.11.2017
Pravda

Jozef Mihál naráža na návrh novely Zákonníka práce týkajúci sa povinného zverejňovania mzdy v pracovných ponukách. Podľa údajov na stránke Národnej rady Slovenskej republiky návrh predložili 10. novembra 2017 poslanci SMERu Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Spomínaný návrh je súčasťou novely Zákonníka práce, o ktorej sa rokuje v parlamente. K doterajším povinnostiam zamestnávateľa, ktoré sú uvedené v § 62 zákona č. 5/2004 Z. z., tak má pribudnúť veta: „Zamestnávateľ je pri zverejňovaní ponuky zamestnania povinný uvádzať sumu základnej zložky mzdy“ (.rtf, s.4). Novela by mala byť platná od 1. mája 2018.

Denník N upozorňuje na to, že podobný návrh predložili v máji 2017 opoziční poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál, avšak parlament ho neschválil. Návrh nepodporili ani vyššie uvedení poslanci SMERu – Ján Podmanický a Ľubomír Petrák sa zdržali hlasovania a Martin Glváč hlasoval proti.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2017
success
error