DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Ja som v tom čase, keď poslanci vyšli s týmto návrhom (na zverejňovanie výšky mzdy v pracovných ponukách,pozn.), povedal, že mi je ten návrh sympatický

Richter a Mihál v relácii V politike - 27.11.2017
Pravda

Výrok sa dotýka návrhu zákona o povinnom zverejňovaní základnej zložky mzdy v pracovných zmluvách, čo by prispelo k väščej transparentnosti pracovných ponúk. Obdobný návrh predkladali už na jar 2017 Miroslav Beblavý a Jozef Mihál, parlament ich návrh ale neschválil. Podľa dostupných informácií koaliční poslanci návrh síce neschválili, Richter sa vyjadril v zmysle, že je mu myšlienka sympatická. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V apríli 2017 prišli Miroslav Beblavý a Jozef Mihál s návrhom zákona, ktorý by právnické a fyzické osoby zaväzoval v ponuke práce uviesť údaj o "mzdových podmienkach alebo odmene, ktoré po výbere zamestnanca nesmú byť dojednané v jeho neprospech." (doc., §4) Táto novela zákona neprešla v hlasovaní, kedy v prospech novely hlasovalo 30 poslancov, proti bolo 26 (medzi nimi aj Martin Glváč) a 69 sa zdržalo (medzi nimi aj Ján Podmanický a Ľubomír Petrák). 

Pred pár dňami, 10. novembra 2017 navrhli tí istí koaliční poslanci, Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák novelu zákona, ktorá by zamestnávateľa zaväzovala "pri uzatvorení pracovnej zmluvy nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku mzdy v nižšej sume, ako je suma základnej zložky mzdy, ktorú zverejnil v ponuke zamestnania podľa osobitného predpisu." (doc. Návrh zákona) Táto novela bola pridelená na prerokovanie príslušným výborom NRSR. Minister práce Ján Richter sa podľa Denníka N k tomuto návrhu zákona vyjadril slovami "Mne je tá aktivita celkom sympatická", ešte na jar 2017. Stalo sa to v relácii V politike v apríli 2017, kedy Richter povedal nasledujúce: "Situácia na trhu práce nás núti, aby sme sa vrátili k problematike, možno aby sme sa začali baviť aj o príplatkoch a aby sme sa prípadne bavili aj o takej tej väčšej transparentnosti, pretože ten, kto to myslí poctivo, nemôže ublížiť, každý jeden zamestnávateľ. To znamená, mne je tá aktivita celkom sympatická. Ale pre mňa je dôležité, aby ku každej jednej zmene, ktorá sa týka jedného sociálneho partnera alebo druhého sociálneho partnera, sa vyjadrili obaja partneri a k tomu je tripartita."

Dátum zverejnenia analýzy: 26.11.2017
success
error