DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

... DPH-čku vždy zvyšovala pravicová vláda. To bolo zaujímavé, vždy to bola pravica (...) my sme prišli, to bolo počas minulého vládneho obdobia a sme vytvorili okruh potravín, na ktoré sme dali zníženú sadzbu DPH na 10%.

25.11.2017
Pravda

Demagog.sk už podobný výrok overoval v októbri 2015, kedy Peter Kažimír tvrdil, že zvyšovanie DPH na potraviny bolo vždy spojené s vládou pravicových strán. Jeho výrok bol vtedy vyhodnotený ako pravdivý. Predošlá vláda Roberta Fica naozaj vytvorila okruh potravín so zníženou sadzbou DPH na 10 %. Jeho výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Počas pravicovej vlády pod vedením Ivety Radičovej zloženej zo strán SDKÚ, SaS, KDH a MOST-HÍD bola v roku 2010 prijatá novela zákona zvyšujúca DPH z 19 % na 20 % s účinnosťou od 1. januára 2011. Zvýšenie DPH malo byť len dočasné, kým sa verejný deficit nezníži pod tri percentá HDP.

V záujme pravicovej strany SDKÚ-DS bolo v roku 2012 ďalšie zvyšovanie DPH, no len v prípade nevyhnutnosti. Naopak, strana Smer-SD v tom istom roku rázne odmietala akékoľvek zvyšovanie daní, za reálne však vtedy nepovažovala ani návrat k DPH na hodnote 19 %.

Počas vlády strany Smer-SD nedošlo ku znižovaniu ani zvyšovaniu DPH, ktorej úroveň zotrváva na hodnote 20 %. Predošlá vláda pod vedením Roberta Fica však skutočne vytvorila okruh potravín so zníženou sadzbou DPH z 20 % na 10 %. Finančná správa Slovenskej republiky vo svojom dokumente upresňuje, ktorých potravín a tovarov sa týkalo znižovanie sadzby DPH. (.pdf)

Dátum zverejnenia analýzy: 14.11.2017
success
error