DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...bol to župan (Juraj Blanár, pozn.) ktorý naozaj jediný zachránil všetky zdravotnícke zariadenia, rozvíjal cesty (...).

Kalinák, Bugár a Krajniak v O5M12 - 12.11.2017
Pravda

Podľa dostupných tlačových správ a medializovaných informácií sa predsedovi Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jurajovi Blanárovi počas jeho funkčných období podarilo udržať v správe kraja všetky nemocnice, ktoré spravoval a takisto boli zaznamenané početné údržby ciest v ŽSK počas tohto obdobia. TNSK síce nateraz ako tak udržal nemocnice pod svojou správou, nedá sa povedať, že by ich "zachránil". Výrok Roberta Kaliňáka preto hodnotíme ako pravdivý.

V súčasnosti v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) štyri nemocnice a jedna poliklinika: Dolnooravská nemocnica s poliklinikou (NsP) v Dolnom Kubíne, Hornooravská NsP v Trstenej, Kysucká NsP v Čadci, Liptovská NsP MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši a Oravská poliklinika v Námestove. Podľa tlačovej správy ŽSK z februára 2017 prevzal kraj uvedené nemocnice v roku 2003 v procese delimitácie od štátu s veľkým modernizačným dlhom. Podľa vyjadrenia predsedu ŽSK Juraja Blanára bol "ich hospodársky výsledok ... v tej dobe mínus 12 miliónov eur. Nám sa podarilo zmeniť spôsob managementu a správy nemocníc. Tie už dnes svoje záväzky nezvyšujú, naopak hospodária vyrovnane a v kladných číslach." 

V roku 2011 došlo k zlučovaniu štyroch nemocníc v pôsobnosti kraja do jednej akciovej spoločnosti Nemocnice ŽSK s účinnosťou od 1. januára 2012. Na akciovú spoločnosť bola zmenená aj nemocnica v Námestove. Tieto akciové spoločnosti nevlastnia majetok nemocníc; ten zostáva vo vlastníctve kraja. Juraj Blanár sa k tomuto kroku v tom čase vyjadril nasledovne: "My si chceme majetok chrániť, a preto ten majetok ostáva v majetku ŽSK a akciovka ho bude mať v prenájme. Lebo nechcem, aby sa stal ľahkou korisťou veriteľov, keď zdravotné poisťovne budú takto postupovať ďalej. Ale to sa u štátnych nemocníc môže ľahko stať a ja hovorím, že tu je skrytá privatizácia. My naopak, nechceme absolútne, aby došlo k nejakej privatizácii." 

Žilinský samosprávny kraj nie je jediným na Slovensku, ktoré má ešte v pôsobnosti všetky regionálne nemocnice. Trenčiansky kraj je stále zriaďovateľom troch nemocníc (NsP Myjava, NsP Prievidza, NsP Považská Bystrica). Kraj, podľa článku Denníka N, v roku 2015 riešil problém vysokého zadlženia týchto nemocníc. Hoci do úvahy prichádzal aj ich predaj, kraj sa napokon rozhodol zveriť ich riadenie manažérom na základe zmluvy na štyri roky. Toto rozhodnutie prišlo už v roku 2016, no aj po roku, v 2017 sú nemocnice ešte stále v správe kraja. Všetky ostatné samosprávne kraje už aspoň časť nemocníc a zdravotníckych zariadení odpredali alebo prenajali súkromným investorom.

Za údržbu a správu ciest v kompetencii ŽSK zodpovedá spoločnosť Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja. Podľa informácií z webstránky Slovenskej správy ciest (.pdf) sa na území ŽSK nachádza 327,8 km ciest II. triedy a 1107,92 km ciest III. triedy, kraj teda zodpovedá celkovo za stav 1435,72 km ciest. Zimnú údržbu však realizuje aj na cestách I. triedy a rýchlostných cestách, ktorých je podľa uvedeného zdroja v tomto kraji celkovo 521,78 km. Podľa tlačových správ a ďalších zverejnených informácií realizoval kraj počas pôsobenia Juraja Blanára na poste predsedu ŽSK niekoľko údržieb ciest. Okrem pravidelného informovania o aktuálnom pláne na opravu ciest kraj v máji 2017 prostredníctvom tlačovej správy informoval o navýšení župného rozpočtu na tento rok o 26 miliónov eur. Podľa tejto správy bude ŽSK do opravy ciest po zime investovať 5,5 milióna eur, za ktoré opraví 80 km ciest a mostov II. a III. triedy. Demagog.SK už koncom októbra 2017 overoval podobný výrok Juraja Blanára a vyžiadal informácie o opravených úsekoch II. a III. triedy v ŽSK. Podľa týchto informácií bolo v roku 2005 až 2016, t.j. počas troch funkčných období Juraja Blanára na poste žilinského župana opravených viac ako 773 km týchto ciest. Je možné konštatovať, že na údržbu a obnovu ciest boli vynaložené finančné prostriedky aj v ŽSK, no táto povinnosť plynie z kompetencií predsedu kraja a podobne konali aj ostatní predsedovia krajov.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.11.2017
success
error