DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rudolf Kusý

Tých obchvatov od Pezinka Modry až po rozšírenie cesty Bratislava Senec. Vo väčšine prípadov sú projekty hotové.

Volby 2017 BSK v RTVS - 17.10.2017
Neoveriteľné

Kusý, súčasný starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, odpovedá na otázku , aký je jeho plán pre kraj v oblasti dopravy tvrdením, že väčšina projektov je už hotových. Z kontextu diskusie hodnotíme, že za "hotové" považuje projekty, ktoré nie sú plne zrealizované, no skončila sa ich projektová fáza. Žiaľ zhodnotenie stavu dokončenia všetkých dopravných projektov všetkých druhov dopravy v celom Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) si vyžaduje rozsiahlu štúdiu nad rámec tejto analýzy. Môžeme však skonštatovať, že projekt obchvatu Pezinka a Modry, a tiež rozširovania cesty I/61 zo Senca do Bratislavy sú ešte len v príprave a v súčasnosti sa nerealizujú. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Cesta prvej triedy z Bratislavy do Senca, ktorú má na starosti Slovenská správa ciest je úsekom častých kolón. 6. februára informovala NDS, že začala pracovať na príprave rozšírenia I/61 na 4 pruhy. Investíciu si od nich listom vyžiadal samotný minister dopravy, Arpád Erszék ako súčasť komplexného riešenia bratislavskej dopravnej situácie. Od februára neexistujú novinky o progrese prípravy investície. 

Tzv. pezinský obchvat rieši situáciu často preplnenej vozovky v smere Pezinok-Bratislava. V niektorých úsekoch prejde denne až 27-tisíc áut. Plánovaným riešením je obchvat Pezinka a Modry, ktorý napojí okres na diaľnicu D1. NDS ohlásila prvú fázu projektu, Obchvat Grobov, ktorý má začínať v Grinave smerom na Slovenský Grob a cez križovatku Triblavina vyústiť na diaľnicu D1. Celý obchvat bude stáť približne 96 miliónov eur. Grobske obchvaty musia byť skolaudované do roku 2023, no ešte v máji 2017 nebolo v Slovenskom Grobe naprojektované trasovanie cesty. Výstavba stále nezačala. . 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.10.2017
success
error