DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

... každé jedno eur investované do vedy a výskumu má podľa Európskej únii priniesť (...) 16 eur...

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Neoveriteľné

Tím Demagog.SK nenašiel zdroj tvrdenia Borisa Kollára. Dostupné informácie, ktoré hovoria o vytvorení fondu pre investície práve s cieľom, aby sa investované peniaze multiplikovali v pomere 1:15, poukazujú na iný kontext, než v akom túto skutočnosť prezentoval Kollár. Napriek tomu si nemôžeme byť istý, či Kollár dezinterpretoval tieto  informácie, alebo či mal k dispozícii údaje, ktoré tím nevedel dohľadať. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

V novembri 2014 informoval šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker spolu s podpredsedom Komisie Jyrkim Katainena o investičnom pláne pre Úniu. Základom nápadu bolo, aby sa každé euro z verejných zdrojov použilo na vytvorenie dodatočnej súkromnej investície bez vytvárania nového dlhu. Čiže čím viac by sa investovalo, tým by bola väčšia prosperita a tým viac pracovných miest by mohlo vzniknúť.

Investičný plán mal zrealizovať novovznikajúci úrad Európsky fond pre strategické investície (EFSI). Katainena na tlačovej konferencii povedal nasledovné: "We need fresh investments in Europe and for this we need to mobilise extra private finance. The new European Fund for Strategic Investments will act as a multiplier. Every public euro mobilised in the Fund will generate about € 15 of investment that would not have happened otherwise."

Investície majú hlavne smerovať do oblasti energetiky, infraštruktúry, výskumu a vývoja, vzdelávania a dopravy.

EFSI vznikol ako spoločný projekt Komisie a Európskej investičnej banky (EIB), s kapitálom 15 miliardy eur z európskych peňazí a 5 miliard eur z vlastných zdrojov banky.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error