DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Eduard Heger

Demokrati

... robiť výkup pozemkov pod bratislavským obchvatom za 400 miliónov a vykupujeme za cenu stavebných parciel...

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Neoveriteľné

Informácie o celkovej cene ani o spôsobe nákupu pozemkov pod bratislavským obchvatom Národná diaľničná spoločnosť nezverejnila. Výrok Eduarda Hegera je neoveriteľný.

Výkup pozemkov pre stavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré majú tvoriť bratislavský obchvat, má na starosti Národná diaľničná spoločnosť. Na oficiálnych stránkach NDS sú postupne zverejňované jednotlivé kúpne zmluvy, ktoré NDS uzavrela s majiteľmi pozemkov pod plánovaným obchvatom.  Zmluvy sú upravené tak, aby chránili týchto bývalých vlastníkov. Zo zmlúv boli podľa Transparency International zámerne vybielené mená aj parcelné čísla pozemkov, takže sa nedá zistiť aký pozemok bol od koho kúpený. Celková cena ani spôsob výkupu pozemkov nie sú oficiálne známe, keďže sa na NDS nevzťahuje povinnosť zverejniť detaily nákupu v centrálnom registri zmlúv. Takúto výnimku majú podľa Denníka N aj zmluvy Slovenskej informačnej služby a strategické zmluvy Ministerstva obrany. Túto skutočnosť by mohla zmeniť novela infozákona, ktorú pripravilo Ministerstvo spravodlivosti SR.  

Transparency International Slovensko odhaduje celkovú sumu zaplatenú za pozemky na 400 miliónov eur. Denník N v roku 2015 uviedol, že na výkup pozemkov pod bratislavských obchvatom pôjde približne 370 miliónov eur, neskoršie sa už písalo o vyššej 400 miliónovej sume. Denník Pravda odhadoval celkovú cenu výkupov na 327 253 700 eur. TIS spolu s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) už v roku 2016 žiadali o sprístupnenie informácií o kúpe pozemkov. Národná diaľničná spoločnosť vzápätí odmietla zverejnenie týchto zmlúv, jej rozhodnutie podporilo aj ministerstvo dopravy. Na ďalší tlak zo strany TIS a médií odpovedala NDS rozhodnutím dobrovoľne  zverejniť zmluvy, v ich dnešnej, vybielenej podobe s odvolaním na ochranu osobných informácií.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error