DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Eduard Heger

Demokrati

... Soňa Gáborčáková je presne ten človek, na ktorý pán minister pozorne počúva a potom preberá naše riešenie, noc a víkend je toho jasným príkladom...

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Neoveriteľné

Soňa Gaborčáková sa v roku 2017, spolu s jej kolegami z klubu OĽaNO, podieľala na návrhoch zákonov, ktoré sa zaoberali mzdovým zvýhodnením za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Tieto návrhy neprešli do druhého čítania, ale k opozičnému návrhu veľmi podobné opatrenia predstavila vláda, hlavne v oblasti sociálnej politiky. Aj napriek tomu, že sa môže zdať, že ministri (minister práce Richter, alebo minister financií Kažimír) sa zvykli inšpirovať opozičnými návrhmi a tak aj návrhmi pod ktorými je podpísaná Soňa Gaborčáková, nemôžeme jednoznačne potvrdiť, že ministri skutočne takto postupujú. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.


Soňa Gaborčáková patrí medzi veľmi aktívnych poslancov, hlavne v sociálnej oblasti. Do parlamentu sa dostala na kandidátke OĽaNO. V roku 2017 podala Soňa Gaborčáková celkovo desať návrhov zákonov, ktorými sa dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Medzi tými návrhmi boli aj návrhy zákonov pre zvýhodnenie podmienok pre pracujúcich v noci, sobotu, nedeľu, cez víkendy a sviatky. Prvá novela týkajúca sa danej problematiky bola doručená do NR SR 13. januára 2017, druhá 12. apríla 2017 a tretia 18. augusta 2017. Ani v jednom prípade návrhy nezískali podporu plény a do druhého čítania nepostúpili.

Medzitým, premiér Robert Fico koncom apríla predstavil nové sociálne opatrenia, s ktorými by sa mali zlepšiť podmienky pracujúcich a podnikateľov. Fico sľuboval  Okrem zrušenia sociálneho dampingu, zvýšenia minimálnej mzdy a zavedenia desaťdňovej materskej dovolenky pre otca sa strana SMER-SD podľa slov premiéra zasadzuje o "zvýšenie príplatkov za prácu v noci zo súčasných 20 percent z minimálnej mzdy na 50 percent. Priemerný zamestnanec teda zarobí ročne o vyše 500 eur viac. Príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu by mali dosiahnuť 100 percent výšky minimálnej hodinovej mzdy. Stopercentný príplatok vo výške priemerného zárobku navrhneme za prácu počas štátneho sviatku".

Po letnej koaličnej kríze sa lídri koaličných strán dohodli na novom sociálnom balíčku, ktorý má obsahovať práve aj zvýšenie príplatkov za prácu v noci, alebo cez víkend. Opatrenia by sa mali realizovať postupne od nového roku. Detaily návrhu by mali byť prerokované v najbližších dňoch a týždňoch.

Návrh rozpočtu verejnej správy s príplatkami za prácu cez víkend, v noci a cez sviatky už počíta.
 

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error