DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

..zvýšenie mzdy za nočné príplatky, za soboty, nedele, sviatky (...) tieto veci navrhovala opozícia už dávno...

Rozpocet na rok 2018 - 09.10.2017
Pravda

Poslanci opozičnej strany OĽaNO skutočne predkladali návrh zákona o mzdovom zvýhodnení za prácu v sobotu a nedeľu už v apríli tohto roku, o príplatkoch za prácu v noci pripravili návrh na májovú schôdzu parlamentu. Výrok Borisa Kollára hodnotíme ako pravdivý.


Tento návrh zákona, ktorým sa mala meniť a dopĺňať zákon č. 311/2011 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov bol prerokovaný v prvom čítaní 7. apríla 2017 na 14. schôdze NR SR poslancami opozičnej strany OĽaNO. Navrhovateľmi zákona boli Soňa Gaborčáková, Eduard Heger, Ján Marosz, Erika Jurinová, Marek Krajčí, Jozef Lukáč, Igor Matovič, Richard Vašečka, Martin Sopko a Anna Verešová. Návrh zákona sa snažil o mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a v nedeľu. Zamestnanec za prácu v sobotu mal byť zvýhodnení v sume najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Za prácu v nedeľu mala patriť zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie v sume najmenej 100 % jeho priemerného zárobku. Ďalej tento návrh hovorí o tom že: „Ak sviatok pripadne na sobotu alebo nedeľu, uplatní sa mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 alebo 2 a zároveň mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Ustanovenia § 122 ods. 2, 4 a 5 sa uplatnia rovnako.“
Tento návrh zákona neprešiel, keďže poslanci koalície sa zdržali alebo hlasovali proti. 

Poslanci OĽaNO doručili návrh do parlamentu o mzdovom zvýhodnení nočnej práce v apríli 2017, v prvom čítaní sa o návrhu rokovalo 17. mája 2017. Za návrh hlasovali poslanci klubov OĽaNO, Sme rodina a ĽS Naše Slovensko a niektorí nezaradení poslanci. Návrh novely nebol posunutý do druhého čítania.

Koncom apríla avizoval predseda vlády Fico snahu vlády pripraviť podobné opatrenia. Poslanci z klubu OĽaNO predložili predmetný návrh aj na septembrové rokovanie parlamentu, podporu koalície ale ani vtedy nezískal. Koalícia sa v septembri dohodla na sociálnom balíčku, ktorý by mal mimo iného obsahovať príplatky za prácu cez víkendy. Príplatky za prácu cez víkend a sviatky chce koalícia ešte prerokovať so sociálnymi partnermi. Robert Fico však naznačil, že ľudia pracujúci cez sviatok a víkendy by mali dostať dvakrát toľko. Už počas druhej vlády Roberta Fica prišla opozičná SaS s návrhom o príplatkoch za prácu v nedeľu.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.10.2017
success
error