DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Andrej Kiska

Za ľudí

...ako aj iné projekty, ktoré som realizoval pre zlepšenie našej krajiny ako detská nemocnica, na ktorej som pracoval dva roky, detský zdravotný systém trojlístok, (...).

Prezident Kiska v O5M12 - 02.10.2017
Pravda

Podľa dostupných informácií Andrej Kiska naozaj pracoval na oboch spomínaných projektoch. Spomínaný projekt detskej nemocnice podľa medializovaných informácií nebol úspešný. Nakoľko však predmetom výroku zrejme nie je úspešná finalizácia daných projektov, ale ich príprava, hodnotíme výrok Andreja Kisku ako pravdivý.

Andrej Kiska bol pred vstupom do politiky podnikateľom a majiteľom viacerých spoločností. Na verejnosti v čase jeho kandidatúry na post prezidenta SR asi najviac rezonoval jeho niekdajší podiel v spoločnosti Tatra Credit, ktorá prevádzkovala službu Triangel (nákup spotrebnej techniky od predajcu a jej následný predaj na splátky spotrebiteľovi) a v spoločnosti Quatro, ktorá ponúkala splátkový predaj priamo v predajniach. 

Po predaji podielu v týchto firmách založil v roku 2006 Kiska spolu so spoluzakladateľom reklamnej agentúry Wiktor Leo Burnett Igorom Brossmannom nadáciu Dobrý anjel, ktorá sa podľa svojej webstránky snaží finančne pomôcť "rodinám s deťmi, kde otec, mamka alebo dieťa trpí na rakovinu alebo dieťa trpí na inú zákernú chorobu, a kde táto choroba dostala rodinu do finančnej núdze." Kiska pri zakladaní tejto nadácie do nej prispel sumou 1 000 000 €. V roku 2011 vznikol Dobrý anjel aj v Česku. Za tieto počiny mu bolo v tom istom roku udelené ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu. 

Počas pôsobenia v tejto nadácii Kiska inicioval aj neziskový projekt Trojlístok, ktorý je podľa správy tlačovej agentúry SITA z roku 2011 svojím charakterom na Slovensku jedinečný. Podľa tohto článku funguje na základe dlhodobého členstva. Ak rodičia chorého dieťaťa potrebujú pomôcť s jeho liečbou, pomôže im v rámci projektu nonstop detský lekár na telefóne. "V prípade, že si nie sú istí liečbou, ktorú ich dieťaťu stanovil odborný lekár, môžu si ju nechať posúdiť špičkovému špecialistovi. A v prípade najzávažnejších diagnóz Trojlístok zorganizuje a uhradí operáciu dieťaťa v špičkovej detskej nemocnici v Hamburgu." 

Kiska mal v tom čase tiež úmysel vybudovať detskú filantropickú nemocnicu. Tento projekt však nebol úspešný, o čom informoval už v roku 2011 v rozhovore pre denník SME. V rozhovore sa k predmetnému projektu vyjadril takto: „Musíte sa na to pozrieť ako na filantropický projekt, ktorý by stál asi sto miliónov eur. Finančný stav detských nemocníc je zlý, sú v strate. (...) Dlhodobo udržateľné financovanie nášho projektu – to bol základný problém. Cieľom bolo nájsť veľké spoločnosti, ktoré by boli zakladateľmi nemocnice. Žiaľ, pre krízu súčasnosť nepraje projektu, aby sa také firmy našli.“  V diskusii denníka SME a týždenníka Trend po prvom kole prezidentských volieb v roku 2014 upresnil, že táto nemocnica mala byť postavená na mieste dnešného nákupného centra Bory Mall a plánovanej súkromnej nemocnice. "...chcel som na Slovensku postaviť špičkovú detskú filantropickú nemocnicu, venoval som sa tomu dva roky a pozemok, na ktorom tá nemocnica mala stáť, boli Bory, ktoré Penta vlastnila. Takže som sa stretol s viacerými predstaviteľmi a o tomto projekte sme rokovali," uviedol Kiska. 

Po zvolení za prezidenta SR a inaugurácii do funkcie sa Kiska zaviazal, že bude svoj príjem z funkcie odovzdávať ľuďom v núdzi. Konkrétnych adresátov vyberá, podľa tlačovej správy z augusta 2017: "na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR."

Dátum zverejnenia analýzy: 01.10.2017
success
error