DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...jednoducho bola to Slovenská národná strana, ktorá sa rozhodla, že ministra vymení.

Fico v TA3 - 11.09.2017
Zavádzajúce

Koaličná zmluva neumožňuje premiérovi  odvolať ministra inej strany bez súčinnosti predsedu danej strany. Plavčan aj SNS najskôr nevideli dôvod na zmenu ministra školstva. Ľady sa pohli až po výzve premiéra Fica. Tvrdiť, že sa tak rozhodla SNS, je zavádzajúce. 

16. augusta 2017 na tlačovej besede vyzval Robert Fico, aby mu Andrej Danko v čo najkratšej dobe predložil návrh na nového ministra školstva v súvislosti s tzv. kauzou eurofondy. 17. augusta 2017 minister školstva, nominant SNS, Peter Plavčan, abdikoval na svoj post. 

Predseda SNS, Andrej Danko, v relácii Naživo Braňa Závodského 4. septembra 2017 sa vyjadril, že premiér sám nemôže odvolať ministra inej strany:

„Hovoríte (Závodský, pozn.), že predseda vlády odvolal, no predseda vlády neodvolal. (...) Ale znova, článok tri odsek desať koaličnej zmluvy hovorí, že napriek tomu, že túto kompetenciu má predseda vlády, nemôže to byť bez predsedu koaličnej strany.“ (02:00 - 02:20) 

V Koaličnej dohode pre volebné obdobie 2016 – 2020 z 23. marca 2016 sa píše: 

„Koaličné strany rešpektujú ústavné právo predsedu vlády Slovenskej republiky navrhovať prezidentovi Slovenskej republiky vymenovanie a odvolanie člena vlády. S takýmto krokom predsedu vlády musí súhlasiť príslušná koaličná strana.“ (.pdf, s. 11)

Je však nutné dodať, že výzva Roberta Fica rezignáciu spustila. SNS nebola ochotná Plavčana odvolať ešte 14. augusta, 3 dni pred jeho odvolaním a 16. augusta reagoval Danko na Ficovu výzvu rozhorčene. V ten istý deň SNS vyhlásila, že Plavčan abdikuje, čím náhle zmenila svoj postoj.

14. augusta 2017 ešte Plavčan na Tlačovej besede povedal: "No neodstúpim, mám pred sebou úlohy a o tom či odstúpim, neodstúpim rozhoduje niekto iný." (00:08 - 00:13) 

16. augusta 2017 vyzval Fico na Plavčanov odchod slovami: "Udalosti, ku ktorým došlo na Ministerstve školstva vyvolali a stále vyvolávajú vo verejnosti oprávnené obavy do akej miery sú umysly vlády v boji proti netransparentnému správaniu sa dôveryhodné. (...) Tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu Slovenskej národnej strany, aby mi predložil návrh na nového misnitra školstva (...)". (01:10 - 02:26)

Počas vysielania záznamu tejto tlačovej konferencie robil týždeň rozhovor s Andrejom Dankom. Danko komentoval výzvu, ktorú Robert Fico zdeľoval slovami: "Podrazil ma" a "Len dotiahol pascu, ktorú urobil na nás."

Dátum zverejnenia analýzy: 10.09.2017
success
error