DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...slovenský minister vnútra, Robert Kaliňák, hlasoval proti tomuto rozhodnutiu na tomto zasadnutí rady v roku 2015.

Fico v TA3 - 11.09.2017
Pravda

Návrh Európskej komisie na prerozdelenie utečencov podľa systému povinných kvót schválila väčšinovým hlasovaním v roku 2015 Rada ministrov vnútra EÚ skladajúca sa z 28 ministrov vnútra každej európskej krajiny. Hlasovania sa zdržalo Fínsko. Za hlasovali všetky krajiny s výnimkou Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska. V roku 2015 bol ministrom vnútra SR Robert Kaliňák, ktorý na zasadnutí Rady hlasoval proti tomuto rozhodnutiu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


V Rade sa stretávajú ministri vlád jednotlivých krajín EÚ s cieľom prediskutovať, meniť a prijímať právne predpisy a koordinovať politiky. Nemá stálych členov, stretáva sa v 10 rôznych zloženiach, z ktorých každé zodpovedá prejednávanej oblasti politiky. To, ktorý minister sa na zasadnutí zúčastní, závisí od problematiky, ktorá je na programe rokovania. Za migráciu, riadenie hraníc a policajnú spoluprácu je zodpovedná Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci, zložená z ministrov spravodlivosti a vnútra krajín EÚ. Preto sa zasadnutia Rady EÚ v otázke prerozdelenia migrantov zúčastnil slovenský minister vnútra Robert Kaliňák

Ešte pred zasadnutím Rady Slovensko avizovalo svoj odmietavý postoj k sytému kvót, ktorý s ním zdieľali aj krajiny V4. Systém považovali za nefunkčný. Jediný štát z V4, ktorý nakoniec hlasoval za, bolo Poľsko. 

Po odsúhlasení kvót Radou sa Kaliňák vyjadril nasledovne: „Ide o rozhodnutie, ktoré nepomohlo znížiť krízu, ale môže naopak zvýšiť atraktivitu Európskej únie pre nelegálnych migrantov a prevádzačov. Toto je zelená pre prevádzačov, aby sa čo najviac snažili ďalej dodávať utečencov do únie.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.09.2017
success
error