DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ani vstup do Únie nebol ľahký v roku 2004, museli sme zatvoriť atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.

Fico v TA3 - 11.09.2017
Zavádzajúce

Súčasťou prístupových rokovaní medzi Slovenskom a Európskou úniou a podmienok, ktoré EÚ uložila Slovensku pred vstupom do tohto spoločenstva, bola aj energetická politika. Hoci pod vplyvom uvedených podmienok boli uzavreté dva bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, výrok Roberta Fica vyznieva, akoby bola uzavretá elektráreň ako celok. Tento výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.


Pred vstupom do Európskej únie musí každá krajina splniť určitý počet podmienok, medzi ktoré patrí napr. implementácia právnych predpisov EÚ, harmonizácia niektorých zákonov so štandardmi EÚ či zabezpečenie ekonomickej a demokratickej stability danej krajiny. Tieto podmienky sa nazývajú aj "kodanské kritériá." Kým tieto podmienky sú spoločné pre všetky kandidátske krajiny EÚ, existujú aj kritériá, ktoré sú "šité na mieru" konkrétnej krajine. V prípade Slovenska išlo najmä o zvýšenie miery demokracie, ktorú Európska komisia hodnotila ako nedostatočnú počas vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998. Vplyvom toho bol v novembri 1996 Slovensku udelený zo strany EÚ tzv. demarš. K zlepšeniu pomerov došlo podľa Komisie po parlamentných voľbách v roku 1998, po ktorých sa predsedom vlády stal Mikuláš Dzurinda.

V roku 2000 Európska rada určila tridsať kapitol, ktoré musí Slovenská republika pred vstupom do EÚ uzavrieť. Okrem iného sa riešila aj otázka slovenskej energetiky. Matúš Mišík, odborný asistent na katedre politológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave sa vo svojej publikácii "Energetická politika v rozšírenej Európskej únii" (.pdf, s. 119 – 124) venuje prístupovému procesu Slovenska do EÚ v oblasti energetiky. Uvádza, že podobne ako v Česku, aj na Slovensku sa tento proces sústredil na tému jadrovej energie, keďže podstatná časť elektrickej energie na Slovensku sa produkuje práve v jadrových elektrárňach. 

Obsahom podmienok pre Slovensko zo strany Európskej únie v oblasti energetiky bolo aj úplné uzavretie dvoch blokov jadrovej elektrárne (JE) v Jaslovských Bohuniciach (elektráreň V1). Mišík uvádza, že toto kritérium malo "výrazný dopad nielen na priebeh prístupového procesu, ale aj na domácu scénu, pretože voči takémuto kroku sa zdvihla vlna odporu zo strany profesných organizácií, ale aj politickej opozície." K uzavretiu malo podľa dohody prísť v rokoch 2006 a 2008, čo aj bolo splnené. Mišík dopĺňa, že "v súčasnosti sú na Slovensku v prevádzke spolu štyri reaktory – dva v JE Jaslovské Bohunice (elektráreň V2) a dva v JE Mochovce, kde sa ukončuje dostavba ďalších dvoch reaktorov..."  (.pdf, s. 119). Dostavba 3. a 4. reaktora v Mochovciach však ešte doposiaľ  nebola ukončená.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.09.2017
success
error