DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Slovensko malo v roku 2016 historicky najnižší deficit (rozpočtu, pozn.).

Fico v TA3 - 11.09.2017
Pravda

Podobný výrok, ktorý bol spomenutý 30. apríla 2017 v relácii V politike sme už overovali. Na základe dostupných údajov, uverejnených na stránkach Eurostatu a Štatistického úradu SR hodnotíme výrok ako pravdivý. 

„K deficitnému štátnemu rozpočtu dochádza vtedy, keď výdavky prevyšujú príjmy. Dôvody pre vznik deficitu sú dva – cyklické výkyvy ekonomiky a štrukturálne príčiny (väčšie utrácanie vlád na strane výdavkov). Deficit štátneho rozpočtu je nutné financovať. Najčastejšie sa využíva emisia dlhopisov, ktoré si môžu kúpiť domáce alebo zahraničné subjekty ako banky či podniky.“

24.apríla 2017 Eurostat oficiálne potvrdil, že došlo k medziročnému zníženiu deficitu verejných financií a to konkrétne o jeden percentuálny bod. Pôvodný rozpočtový cieľ predstavoval 1,93 percenta HDP avšak súčasná hodnota predčila cieľ a dosiahla úrovne 1,68 percenta HDP. 


To, že deficit alebo aj schodok verejnej správy bol historický najnižší práve v roku 2016 potvrdzuje aj Návrh štátneho záverečného účtu SR za rok 2016. V zhrnutí je uvedené, že podľa metodiky ESA 2010 schodok dosahoval 1 361 537 tis. eur, čo predstavuje 1,68 % HDP.

V spomínanom Návrhu je ďalej uvedené: „Plnenie rozpočtu verejnej správy v roku 2016 bolo ovplyvnené viacerými faktormi. Na príjmy rozpočtu pozitívne vplýval rast ekonomiky SR, s tým súvisiaci rast zamestnanosti a lepší výber daní a odvodov. Daňové príjmy boli aj vďaka vyššej úspešnosti výberu vyššie oproti rozpočtovanej hodnote o 358 516 tis. eur a odvody boli lepšie o 386 876 tis. eur. V rámci ekonomiky SR sa medziročne vytvorilo viac ako 50 tis. nových pracovných miest, čo pozitívne ovplyvnilo nielen príjmy verejnej správy, ale aj výdavky, keďže bola napríklad nižšia potreba financovania príspevkov nezamestnaným. Na výdavky malo vplyv aj čerpanie EÚ prostriedkov, kedy po ich historicky najvyššom čerpaní v roku 2015 došlo v roku 2016 k poklesu čerpania. Pozitívne sa skončilo aj hospodárenie obcí a niektorých podnikov štátnej správy, ktoré tvoria nezanedbateľnú časť celkových verejných financií.“ (.rtf, s. 2)

Dátum zverejnenia analýzy: 10.09.2017
success
error