DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Strana Most-Híd presadila výrazné zvýšenie dôchodkov.

26.08.2017
Zavádzajúce

Most - Híd naozaj zohral dôležitú rolu pri zmene systému navyšovania dôchodkov.

Napriek tomu, že všetky koaličné strany v predvolebných programoch sľubovali rast dôchodkov, zmeny v znení programu Mosta - Híd sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády a Most - Híd nimi dokonca podmienil vstup do vlády.

Strana v programe o. i. navrhovala zmenu valorizácie dôchodkov (najmä z dôvodu ich nízkeho navyšovania v posledných rokoch II. Ficovej vlády), vyriešenie problému dôchodkov starodôchodcov a tiež udržanie II. piliera a nová legislatíva prijatá na základe vládneho návrhu skutočne upravuje tieto témy.

Predchádzajúca legislatíva odvodzovala zvyšovanie dôchodkov od výšky inflácie. Po jej zavedení v roku 2013 dôchodky vzrástli o cca 11,20€; avšak, vďaka nízkemu rastu cien bolo zvyšovanie dôchodkov v roku 2015 a 2016 výrazne nižšie ako dovtedy (menej ako dve eurá). S tak nízkou infláciou ale normotvorcovia v roku 2013 nepočítali.

Vláda v júli 2016 skutočne navrhla novelu zákona, ktorá na prechodné obdobie (pre rok 2017) zvýšila dôchodky o dve percentá (cca 8,20€). Súčasná legislatíva z augusta 2017 počíta s každoročným zvyšovaním dôchodkov o cca 0,8 percenta z predchádzajúcej výšky dôchodku (tzv. dôchodcovská inflácia), avšak táto suma nemôže byť nižšia ako 8,40€. Nová legislatíva na rozdiel od predchádzajúcej teda chráni dôchodky pred nepatrným navyšovaním nastavením minimálnej sumy, o ktorú sa dôchodky musia zvýšiť.

Béla Bugár nešpecifikoval, v čom konkrétne je zvýšenie dôchodkov výraznejšie ako v minulosti a s akými údajmi ho porovnáva.

Sumy dôchodkov sú v roku 2017 a v nasledujúcich rokoch zvýšené v absolútnych číslach o vyššie sumy ako dôchodky z roku 2015 a 2016, ale nie viac ako dôchodky z roku 2013, čiže v dlhodobejšom horizonte nemôžeme hovoriť o výraznom zvýšení.  Vhodnejšie by bolo, ak by predseda Mosta - Híd spomenul presadenie minimálnej sumy navyšovania dôchodkov a predpokladateľnejší rast.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.08.2017
success
error